با حضور دو میهمان جامعه‌شناس و اقتصاددان بررسی شد: ییلاقی‌سازی شمال و پیامدهای آن

با حضور دو میهمان جامعه‌شناس و اقتصاددان بررسی شد
ییلاقی‌سازی شمال و پیامدهای آن


روابط ‌عمومی خانه فرهنگ گیلان: نشست «تهرانی‌سازی شمال» با هدف بررسی ییلاقی شدن شمال کشور و پیامدهای فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و زیست‌محیطی آن، با استقبال قابل توجه علاقه‌مندان، عصر پنج‌شنبه ۲۷ تیرماه در خانه فرهنگ گیلان برگزار شد.
در این نشست ابتدا دکتر امیر حبیب‌دوست، دکترای اقتصاد و پژوهشگر حوزه‌های اقتصاد و مهاجرت، با استناد به آمار موجود، به بررسی میزان مهاجرت به استان‌های شمالی کشور و علل و انواع این مهاجرت‌ها پرداخت و با اشاره به پیامدهای اقتصادی این پدیده، راه‌هایی برای کاستن از آسیب‌های احتمالی آن پیشنهاد کرد. بنا بر آن‌چه در این بخش گفته شد، در سال‌های اخیر بیشترین مهاجران به استان گیلان در سنین بالای ۵۰ قرار دارند. علاوه بر آن، در حال حاضر بیشتر از مهاجرت، خرید زمین توسط هموطنان غیرشمالی و بدون استفاده رها کردن آن مطرح است ولی با توجه به تغییرات اقلیمی در سال‌های آینده، احتمالاً این روند رشد پرشتابی خواهد داشت.
در ادامه دکتر حسن محدثی، جامعه‌شناس برجسته، با برشمردن پیامدهای جامعه‌شناسی و زیست‌محیطی ییلاقی شدن استان‌های شمالی کشور، علاوه بر تاکید بر بررسی حقوقی این امر و چاره‌اندیشی برای نسپردن مهار جامعه و ارزش‌های آن به سودجویی‌های افسارگسیخته، یکی از مهم‌ترین راه‌حل‌ها را تلاش برای بهبود وضعیت معیشت روستاییان دانست و از مردم و سازمان‌های مردم‌نهاد خواست در بررسی این پدیده و پیشنهاد راهکارهایی برای کاستن از عوارض منفی آن، منتظر دولت نمانند.  ‌
بخش پایانی نشست، گفت‌وگو و پرسش و پاسخ بود که با استقبال حاضران تا پاسی از شب ادامه یافت.
در پایان دکتر مسعود جوزی، مدیر مسوول خانه فرهنگ گیلان، با تشکر از علاقه‌مندی و مشارکت میهمانان، اظهار امیدواری کرد بررسی این موضوع در نشست‌های آینده با حضور کارشناسانی دیگر از جنبه‌های زیست‌محیطی، حقوقی، فرهنگی و... ادامه یابد.
نسخه‌ صوتی این نشست به‌زودی از طریق شبکه‌های ارتباط مجازی خانه فرهنگ گیلان منتشر خواهد شد.

گزارش تصویری
عکاس: ایلیا میرزانژاد
ارسال دیدگاه

: نام شما
: پست الکترونیک
: دیدگاه
: کد امنیتی

درباره‌ی خانه فرهنگ گیلان

خانه‌ی فرهنگ گیلان در راستای گسترش ارتباط با هنرمندان و هنردوستان داخل و خارج از مرزهای ایران و هم‌اندیشی با آنان در بخش‌های مختلف فرهنگی و هنری ، سایت اینترنتی خانه را نسبت به گذشته در سطحی پیش‌رفته‌تر با سازماندهی امور ...

آمار بازدید کنندگان

بازدیدکنندگان امروز : 398
بازدیدکنندگان ديروز : 724
بازدیدکنندگان در هفته : 8016
بازدیدکنندگان در ماه : 34184
بازدیدکنندگان در سال : 458982
کل بازدیدکنندگان : 2313787
کاربران آنلاین : 57