با حضور دو میهمان جامعه‌شناس و اقتصاددان بررسی شد: ییلاقی‌سازی شمال و پیامدهای آن

با حضور دو میهمان جامعه‌شناس و اقتصاددان بررسی شد
ییلاقی‌سازی شمال و پیامدهای آن


روابط ‌عمومی خانه فرهنگ گیلان: نشست «تهرانی‌سازی شمال» با هدف بررسی ییلاقی شدن شمال کشور و پیامدهای فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و زیست‌محیطی آن، با استقبال قابل توجه علاقه‌مندان، عصر پنج‌شنبه ۲۷ تیرماه در خانه فرهنگ گیلان برگزار شد.
در این نشست ابتدا دکتر امیر حبیب‌دوست، دکترای اقتصاد و پژوهشگر حوزه‌های اقتصاد و مهاجرت، با استناد به آمار موجود، به بررسی میزان مهاجرت به استان‌های شمالی کشور و علل و انواع این مهاجرت‌ها پرداخت و با اشاره به پیامدهای اقتصادی این پدیده، راه‌هایی برای کاستن از آسیب‌های احتمالی آن پیشنهاد کرد. بنا بر آن‌چه در این بخش گفته شد، در سال‌های اخیر بیشترین مهاجران به استان گیلان در سنین بالای ۵۰ قرار دارند. علاوه بر آن، در حال حاضر بیشتر از مهاجرت، خرید زمین توسط هموطنان غیرشمالی و بدون استفاده رها کردن آن مطرح است ولی با توجه به تغییرات اقلیمی در سال‌های آینده، احتمالاً این روند رشد پرشتابی خواهد داشت.
در ادامه دکتر حسن محدثی، جامعه‌شناس برجسته، با برشمردن پیامدهای جامعه‌شناسی و زیست‌محیطی ییلاقی شدن استان‌های شمالی کشور، علاوه بر تاکید بر بررسی حقوقی این امر و چاره‌اندیشی برای نسپردن مهار جامعه و ارزش‌های آن به سودجویی‌های افسارگسیخته، یکی از مهم‌ترین راه‌حل‌ها را تلاش برای بهبود وضعیت معیشت روستاییان دانست و از مردم و سازمان‌های مردم‌نهاد خواست در بررسی این پدیده و پیشنهاد راهکارهایی برای کاستن از عوارض منفی آن، منتظر دولت نمانند.  ‌
بخش پایانی نشست، گفت‌وگو و پرسش و پاسخ بود که با استقبال حاضران تا پاسی از شب ادامه یافت.
در پایان دکتر مسعود جوزی، مدیر مسوول خانه فرهنگ گیلان، با تشکر از علاقه‌مندی و مشارکت میهمانان، اظهار امیدواری کرد بررسی این موضوع در نشست‌های آینده با حضور کارشناسانی دیگر از جنبه‌های زیست‌محیطی، حقوقی، فرهنگی و... ادامه یابد.
نسخه‌ صوتی این نشست به‌زودی از طریق شبکه‌های ارتباط مجازی خانه فرهنگ گیلان منتشر خواهد شد.

گزارش تصویری
عکاس: ایلیا میرزانژاد
ارسال دیدگاه

: نام شما
: پست الکترونیک
: دیدگاه
: کد امنیتی

درباره‌ خانه فرهنگ گیلان

در زمستان سال ۱۳۷۷ هسته آغازین موسسه خانه فرهنگ گیلان به همت گروهی از اهل قلم، هنرمندان و فرهنگ‌دوستان گیلانی شکل گرفت و از پاییز سال ۱۳۸۰ فعالیت رسمی خود را آغاز کرد. خانه فرهنگ گیلان با هدف همسو کردن کوشش‌های فردی ...

آمار بازدید کنندگان

بازدیدکنندگان امروز : 427
بازدیدکنندگان ديروز : 1655
بازدیدکنندگان در هفته : 9379
بازدیدکنندگان در ماه : 38372
بازدیدکنندگان در سال : 443853
کل بازدیدکنندگان : 2586845
کاربران آنلاین : 1