با حضور دکتر علیرضا نیکویی برگزار شد: آن‌چه مولانا برای جهان دیگرگون‌شده امروز داردروابط ‌عمومی خانه فرهنگ گیلان: نشست «مولانا در جهانی دیگر» با استقبال قابل توجه علاقه‌مندان این شاعر بزرگ ایرانی و سخنرانی دکتر علیرضا نیکویی، استاد برجسته ادبیات دانشگاه گیلان، عصر پنج‌شنبه ۲۰ تیرماه در خانه فرهنگ گیلان برگزار شد.
در این نشست ابتدا دکتر مسعود جوزی، مدیر مسوول خانه فرهنگ گیلان، با اشاره به اقبال گسترده به مولانا در جهان دیگرگون‌شده امروز، این پرسش را مطرح کرد که خواندن آثار مولانا، به‌عنوان عارف دینداری که هشت قرن پیش می‌زیسته است، برای آن دسته از مخاطبان او که ممکن است نه به دین و نه عرفان دلبستگی داشته باشند، چه سودمندی و جذابیتی می‌تواند داشته باشد.
دکتر نیکویی در پاسخ به این پرسش، با ذکر مقدمه‌ای در باب چگونگی خوانش متون کلاسیک، بسیاری از پیش‌فرض‌ها درباره جهان مولانا را ناشی از خوب و کامل خوانده نشدن آثار او دانست و با استناد به شواهدی به‌ویژه از مثنوی، به‌تفصیل درباره نسبت‌هایی چون جبرگرایی و مطلق‌گرایی مولانا، ضدیت او با فلسفه و... سخن گفت و به تشریح میراث مولانا برای مخاطبان امروز پرداخت.
نسخه‌ صوتی این نشست  از طریق شبکه‌های ارتباط مجازی خانه فرهنگ گیلان در اختیار علاقه‌مندان قرار گرفت.

🔻🔻🔻🔻🔻
گزارش تصویری
عکاس: ایلیا میرزانژاد
ارسال دیدگاه

: نام شما
: پست الکترونیک
: دیدگاه
: کد امنیتی

درباره‌ خانه فرهنگ گیلان

در زمستان سال ۱۳۷۷ هسته آغازین موسسه خانه فرهنگ گیلان به همت گروهی از اهل قلم، هنرمندان و فرهنگ‌دوستان گیلانی شکل گرفت و از پاییز سال ۱۳۸۰ فعالیت رسمی خود را آغاز کرد. خانه فرهنگ گیلان با هدف همسو کردن کوشش‌های فردی ...

آمار بازدید کنندگان

بازدیدکنندگان امروز : 1069
بازدیدکنندگان ديروز : 890
بازدیدکنندگان در هفته : 7998
بازدیدکنندگان در ماه : 34525
بازدیدکنندگان در سال : 443616
کل بازدیدکنندگان : 2632182
کاربران آنلاین : 15