بررسی آثار آهنگسازان ایرانی با حضور دکتر شاهین فرهت و دکتر امیرمهیار تفرشی‌پور


گروه موسیقی خانه‌‌ی فرهنگ گیلان
جمعه 29 خرداد 94 ساعت 20/30
مؤسسه‌ی فرهنگی.هنری «آوای ریشه در خاک» و مؤسسه‌ی فرهنگی.هنری «خانه‌ی فرهنگ گیلان»  برگزار کردند: سمینار پژوهشی بررسی و تحلیل آثار آهنگسازان ایرانی  با حضور:  دکتر شاهین فرهت دکتر امیرمهیار تفرشی‌پور پیانو: فرهنگ حکیمی‌نژاد با اجرای  «سوییت ایرانی» اثر دکتر شاهین فرهت «پندار» اثر دکتر امیرمهیار تفرشی‌پور «واریاسیون بر تمی گیلکی» اثر رامین اخوی‌جو
و
«شد خزان» برای پیانوی چهاردستی اثر دکتر شاهین فرهت   
 
    

 
این برنامه با حضور دو آهنگساز و موسیقی‌دان شناخته‌شده‌ی ایران، دکتر شاهین فرهت و دکتر امیرمهیار تفرشی‌پور بر صحنه‌ی ایوان خانه‌ی فرهنگ گیلان آغاز شد و این اساتید به گفت‌وگویی پژوهشی و تحلیلی در باره‌ی آهنگسازی در موسیقی ایران و آثار آهنگسازان ایرانی پرداختند. گفت‌وگویی که امّا نه به‌صورت متداولِ بی‌انعطافِ سخنرانی‌ها که به‌صورتی صمیمی که برای مخاطبان جذّاب بود و آنان را به مشارکت فرامی‌خواند، انجام گرفت و طیّ آن، به سمفمونی‌های متعدّد دکتر فرهت نیز اشاره شد و اساتید به پرسش‌های حاضرانِ نشسته در حیاط سرسبز این عمارت تاریخی زیبا پاسخ دادند.
           سپس «فرهنگ حکیمی‌نژاد» بر صحنه آمد و به اجرای «سوییت ایرانی» برای پیانوی سولو در شش موومان، اثر دکتر شاهین‌فرهت، پرداخت. پس از آن او دو قطعه‌ی «پندار» برای پیانوی سولو اثر دکتر امیرمهیار تفرشی‌پور و «واریاسیون بر تمی گیلکی» برای پیانوی سولو اثر «رامین اخوی‌جو» را اجرا کرد. اجراهایی که مورد توجّه و تشویق حضّار قرار گرفت.  


          آنگاه دکتر شاهین فرهت باری دیگر بر صحنه آمد تا اثر دیگرش «شد خزان» را که برای پیانوی چهاردستی و بر مبنای تم ترانه‌ی مشهور و قدیمی به‌همین نام نوشته است، همراه با فرهنگ حکیمی‌نژاد اجرا کند و به‌راستی که لحظاتی بسیار زیبا و فراموش‌نشدنی از این اجرای دونفره پدید آمد. 
     در پایان برنامه آقایان دکتر شاهین فرهت، دکتر امیر‌مهیار تفرشی‌پور و فرهنگ حکیمی‌نژاد و پیش از آن، آقایان مهندس جلال رنجبر، دکتر محمّد باقری (از اعضا و یاوران خانه‌ی فرهنگ گیلان) و پرویز فکرآزاد (رییس هیأت‌مدیره‌ی خانه‌ی فرهنگ گیلان) به صحنه فراخوانده شدند تا مراسم تقدیم لوح و هدایای یادبود به اساتید هنرمند و هنرور میهمان خانه انجام گیرد. هم‌چنین آقای رامین اخوی‌جو (آهنگساز) و خانم «مهسا صوفی سیاوشان» (مدیر مؤسسه‌ی آوای ریشه در خاک و حامی این برنامه و سمینار پژوهشی) به‌روی صحنه فراخوانده شدند و از آنان نیز تقدیر به‌عمل آمد. برنامه با سخنان دکتر شاهین فرهت که این شب را شبی دل‌پذیر و از یاد نرفتنی می‌دانست، به‌پایان رسید.
پوستر: افسانه‌ یزدانی
عکس: مهرداد معظّم لواسانی

ارسال دیدگاه

: نام شما
: پست الکترونیک
: دیدگاه
: کد امنیتی

درباره‌ خانه فرهنگ گیلان

در زمستان سال ۱۳۷۷ هسته آغازین موسسه خانه فرهنگ گیلان به همت گروهی از اهل قلم، هنرمندان و فرهنگ‌دوستان گیلانی شکل گرفت و از پاییز سال ۱۳۸۰ فعالیت رسمی خود را آغاز کرد. خانه فرهنگ گیلان با هدف همسو کردن کوشش‌های فردی ...

آمار بازدید کنندگان

بازدیدکنندگان امروز : 131
بازدیدکنندگان ديروز : 1563
بازدیدکنندگان در هفته : 10190
بازدیدکنندگان در ماه : 37304
بازدیدکنندگان در سال : 469400
کل بازدیدکنندگان : 3330807
کاربران آنلاین : 37