تصاویری فراتر از میراث خانوادگی / نمایشگاه نقاشی هدیه حج‌فروش

« حمام حاجی »
نمایشگاه نقاشی هدیه حج‌فروش
22 تا 29 مرداد 94
خانه فرهنگ گیلانتصاویری فراتر از میراث خانوادگی
محسن نعمت‌خواه
مجموعه‌ی حاضر محصول کار نقاشی است که سوژه‌ی کارش را از میان محله ومحیطی انتخاب کرده که خود در آن بالیده است؛ حمامی که متعلق به اجداد پدری اوست. شکل بیرونی این آثار همین حمام متروکه است اما خصلت درونی این تصاویر روایتی فراتر از این شکل دارد و نقاش توانسته است از مساله‌ای که شاید به ظاهر ارثیه‌ی خانوادگی اوست، تصاویری فراتر از خود و خانواده اش ارایه دهد.
این حمام با قوس‌ها، فراز و فرودها و نقوش کاشی‌ها نمونه‌ای از وحدت مثال و شکل است: پردیس ایرانی و باغ‌های ازلی، سبزه و گل‌مرغ، دیو و... اینجا محل گردهمایی مردمی بوده است که با یکدیگر ارتباط روحی استواری داشته‌اند. من هنوز حمام و صدای همهمه و آواز و خنده و گریه‌ی کودکانش را در یاد دارم... .
اما موج عظیم تغییر از راه رسید. دنیا همانند دهکده‌ای کوچک و فشرده شد. اکنون می‌شد با خرج لحظه‌ای از زمان، اتفاقات همه‌ی جهان را در اختیار گرفت. شگفت‌انگیز نیست که هر چه  ابزار ارتباط گسترده‌تر و شهرها بزرگ‌تر و بارونق‌تر شد، به همان نسبت بر تنهایی انسان افزود. گمان نمی‌کنم ساکنان کوهستان‌های دورافتاده‌ی گیلان به اندازه‌ی شهرنشین‌های امروزی احساس تنهایی و بی‌پناهی کرده باشند. با ورود مدرنیته به گیلان، ما که مردمی نوجوی افراطی بودیم، تمامی دستاوردها و فرم‌های بنیادین گذشته را پیش از سایر نقاط ایران به دور ریختیم؛ از ظروف سفره تا حصیر زیر پای‌مان را، معماری، البسه، زبان و... و شهرهای ما تبدیل به انبار آهن و سیمان شد؛ زشت و کریه.
ستایش اغراق‌آمیز از مزیت مطلق مدرنیزاسیون باعث شده انسان اهل علم و رفاه بیش از اندازه به آن‌ها بنازد اما از لحاظ روحی به تلوتلو خوردن بیافتد و از یاد ببرد که پایش بر زمین و خاک است و باید زندگی خاکی خود را با همین خاک هماهنگ کند. مردمی که خاک را به نظر کیمیا کرده بودند، بتون و قیر را جایگزین کیمیای خود کردند و همه‌ی خوشنودی‌های خود را در عالم مصرف جستند. انسان فراموش کرد که در اصل همان انسان گذشته است؛ نیازمند گشایش وجود، همدردی و محتاج آنکه دوست بدارد و دوستش بدارند.
نقاشی‌های خانم حج‌فروش در زیرلایه‌های خود از این سرگشتگی و از دست دادن‌ها سخن می‌گوید. نگاه ستایش‌آمیز او به خاک و سفال و کاشی، نقد سیمان و آهن است. نگاهی نوستالژیک به یادها و یادگارها... .


ارسال دیدگاه

: نام شما
: پست الکترونیک
: دیدگاه
: کد امنیتی

درباره‌ خانه فرهنگ گیلان

در زمستان سال ۱۳۷۷ هسته آغازین موسسه خانه فرهنگ گیلان به همت گروهی از اهل قلم، هنرمندان و فرهنگ‌دوستان گیلانی شکل گرفت و از پاییز سال ۱۳۸۰ فعالیت رسمی خود را آغاز کرد. خانه فرهنگ گیلان با هدف همسو کردن کوشش‌های فردی ...

آمار بازدید کنندگان

بازدیدکنندگان امروز : 553
بازدیدکنندگان ديروز : 1359
بازدیدکنندگان در هفته : 9876
بازدیدکنندگان در ماه : 36462
بازدیدکنندگان در سال : 470002
کل بازدیدکنندگان : 3329666
کاربران آنلاین : 26