تقدیر از مجموعه داستان کافه مهاجر اثر نغمه دهقانی (از کتاب‌های عصر چهارشنبه ما ـ خانه فرهنگ گیلان) در جایزه ملی کتاب سال سیلک


ابوتراب خسروی، حسن محمودی و امیرعباس مهندس، داوری این جایزه را به عهده داشتند.
مراسم پایانی نخستین دوره جایزه کتاب سال سیلک، در مؤسسه فرهنگی ـ هنری حوض فیروزه در کاشان برگزار شد. در این مراسم که با حضور جمعی از علاقمندان حوزه ادبیات و تعدادی از مؤلفین برگزار شد، پس از خوش آمدگویی دکتر منیر عسگرنژاد، دبیر جایزه ، گزیده‌ای از آثار چند نفر از برگزیدگان قرائت شد. سپس هیأت داوران بخش کتاب سال داستان، جوایز این بخش را به برگزیدگان اهدا کردند. پس از تکنوازی موسیقی، حضار به استقبال بیانیه هیأت داوران در بخش داستان رفته و جوایز برگزیدگان اعلام شد. 
    در بیانیه هیأت داوران جایزه آمده است: «با سپاس از نویسندگان کشور، اولین دوره جایزه ملی کتاب سال سیلک، علی‌رغم مشکلات موجود، با معرفی برگزیدگان این دوره به کار خود پایان می‌دهد؛ این حرکت مستقل ادبی ـ هنری به همت مؤسسه فرهنگی ـ هنری حوض فیروزه شکل گرفته است و امید می ‌رود که این حرکت در دوره‌های بعد با حمایت نویسندگان استمرار داشته باشد.
    هیأت داوران تأکید دارد این جایزه در سیر تکوینی خویش، تمام تلاش خود را به‌ کار خواهد گرفت که از هرگونه جانبداری در زمینه‌‌ی گرایش‌های معمول بپرهیزد، با این اوصاف و با تأکید بر این‌که بررسی انجام ‌شده در محدوده خاص زمانی در حوزه نشر، مجموعه‌های داستان را شامل و در فراخوان در نظر گرفته شده است و بی‌شک معرف همه بضاعت جامعه ادبی کشور در این حوزه نیست، نتیجه داوری اولین دوره را به شرح زیر اعلام می‌کند:
    هیأت داوران بخش داستان با تقدیر از خانم نغمه دهقانی به خاطر مجموعه داستان «کافه مهاجر» (نشر به نگار)، جایزه اول این بخش را به میثم خیرخواه با مجموعه داستان «شاخه‌های عزیز اناربُن» تقدیم کرد. کتاب «در هوای گرگ و میش» از محسن عباسی جایزه دوم این بخش را از آن خود کرد و مجموعه داستان «یخ در بهشت صورتی» اثر پروین برهان شهرضایی که با انتشارات امیرکبیر به چاپ رسیده است را حایز رتبه سوم در نخستین دوره جایزه ادبی ـ هنری سیلک شناخت. در این مراسم، لوح سپاس و جایزه نقدی به برگزیدگان اهدا شد.
مجموعه داستان کافه مهاجر نوشته نغمه دهقانی از سری کتاب های «کانون داستان عصر چهارشنبه ما – خانه فرهنگ گیلان» است که زیر نظر کیهان خانجانی، توسط نشر به نگار منتشر می‌شوند و تاکنون آثاری چون از کجا تا کجا / لاله فقیهی، داستان‌های کلوان / علیرضا رضاپور، بی‌رفت بی‌برگشت / مژده ساجدین را منتشر کرده است.
 

ارسال دیدگاه

: نام شما
: پست الکترونیک
: دیدگاه
: کد امنیتی

درباره‌ خانه فرهنگ گیلان

در زمستان سال ۱۳۷۷ هسته آغازین موسسه خانه فرهنگ گیلان به همت گروهی از اهل قلم، هنرمندان و فرهنگ‌دوستان گیلانی شکل گرفت و از پاییز سال ۱۳۸۰ فعالیت رسمی خود را آغاز کرد. خانه فرهنگ گیلان با هدف همسو کردن کوشش‌های فردی ...

آمار بازدید کنندگان

بازدیدکنندگان امروز : 229
بازدیدکنندگان ديروز : 1344
بازدیدکنندگان در هفته : 9465
بازدیدکنندگان در ماه : 40048
بازدیدکنندگان در سال : 445022
کل بازدیدکنندگان : 2470499
کاربران آنلاین : 13