جلسه‌ی گرامی‌داشت زبان مادری در خانه ی فرهنگ گیلان


جلسه گرامی‌داشت زبان مادری، به همت هیئت اجرایی گروه شعرگیلگی خانه‌ی فرهنگ گیلان، ساعت 5 عصر روز دوشنبه 27 بهمن ماه  با حضور  شاعران و  فرهنگ دوستان، در خانه ي فرهنگ گیلان  برگزار شد.
جلسه با سلام وخیرمقدم مجری لیلا پورکریمی آغاز شد؛ درابتدای برنامه  محمدتقی پوراحمد جکتاجی یکی از اعضای هیات موسس خانه‌ی فرهنگ گیلان و از بانیان کارگاه شعر گیلکی در آن، ضمن خوش آمدگویی به مهمانان، پیرامون اهمیت زبان گیلکی و زنده نگاه داشتن آن و جایگاهش در زندگی امروز صحبت نمود و ضمن مقایسه زبان گیلکی از نظررسم الخط و ... با دیگر زبان های زنده‌ی دنیا، آن را یک زبان کامل دانست و از اینکه تاکنون کتاب های شعر و داستان زیادی به زبان گیلکی نوشته و منتشر شده‌اند، ابراز خوشنودی نمود و افزود که نشریات و سایت های قابل توجهی نیز امروزه در حوزه‌ی زبان و ادبیات گیلکی کار می کنند که این بسیار دلگرم کننده است.
سپس این برنامه با شعرگیلکی خوانی دو کودک خردسال با لباس محلی ادامه یافت. شنیدن شعر گیلکی با لحن کودکانه از زبان پانیذ 5 ساله و سِودای 7 ساله، با آن لباس شادِ رنگی، شور و شوقی خاصی به مدعوین بخشید.
سپس مهمان ویژه‌ی جلسه، ناهید فتوحی ابوابی برای سخنرانی دعوت شد. فتوحی ابوابی، شاعر، نویسنده و نمایش‌ نامه نویس گیلانی است که سال‌ها مربیِ هنری و داور سرودهای گیلکی دانش آموزان سه مقطع تحصیلی در آموزش و پرورش بوده است.
وی صحبتش را با شعری گیلکی آغاز نمود و در ادامه، پیرامون زبان گیلکی و اهمیت آموزش آن به کودکان صحبت کرد. از لالایی های محلی مادرانه پای گاهواره ها تا مثل ها وافسانه های محلی گیلان گفت و به این نکته اشاره کرد که چرا پدر و مادران امروز، از بیم لهجه دارشدن کودکانشان، آموزش زبان گیلکی را به کلی کنار گذاشته اند و در صورت آموزش و تمرین سرود و تاتر به زبان گیلکی در مدارس و آموزشگاه ها  اغلب نگران و معترض می شوند!
فتوحی ضمن اشاره به مشکلات و محدودیت های آموزش زبان گیلکی در مدارس و مهدکودک‌ها به این نکته پرداخت که باید آموزش و پرورش و دیگر سازمان های مرتبط، نگاهی دگرگونه به این مهم داشته باشد و با تخصیص بودجه و امکانات مناسب، زمینه ی آموزش و توجه به این زبان را از طریق برگزاری جشنواره هایی با موضوع زبان و فرهنگ گیلان برای کودکان و نوجوانان فراهم نماید.
در ادامه‌ی برنامه شاعرانی چون:  علی اکبر مرادیان گروسی، هوشنگ عباسی، ابوالقاسم جلیل پور، الهام کیانپور، فرزین کارگر، پیمان نوری، امین برزگر، سیامک یحیی زاده، محمدتقی پوراحمد جکتاجی، سیروس کارگر، غلامحسن عظیمی، شهرام دفاعی، نادر نیک نژاد، صابری و ... شعرخوانی نمودند. این برنامه با اجرای آواز  و موسیقی محلی ساعت 8 شب به پایان رسید.
اين جلسه به همت گروه اجرائي شعر گيلکي که شامل عباس گلستانی ، الهام کیانپور، ليلا پورکريمي، فرزين کارگر ، سيامک يحيي‌زاده هست، برگزار شد.
کارگاه شعر گیلکی خانه فرهنگ گیلان  از آغاز فعالیت تا امروز 280 جلسه پیرامون  نقد و بررسی شعر گیلکی   و مناسبت های خاص ، برگزار نموده است که در نوع خود بی نظیر است .
الهام کیانپور

ارسال دیدگاه

: نام شما
: پست الکترونیک
: دیدگاه
: کد امنیتی

درباره‌ خانه فرهنگ گیلان

در زمستان سال ۱۳۷۷ هسته آغازین موسسه خانه فرهنگ گیلان به همت گروهی از اهل قلم، هنرمندان و فرهنگ‌دوستان گیلانی شکل گرفت و از پاییز سال ۱۳۸۰ فعالیت رسمی خود را آغاز کرد. خانه فرهنگ گیلان با هدف همسو کردن کوشش‌های فردی ...

آمار بازدید کنندگان

بازدیدکنندگان امروز : 981
بازدیدکنندگان ديروز : 1958
بازدیدکنندگان در هفته : 11960
بازدیدکنندگان در ماه : 35622
بازدیدکنندگان در سال : 452277
کل بازدیدکنندگان : 3099564
کاربران آنلاین : 46