زبان گیلکی و ارتباط آن با زبان‌های کهن ایرانی

زبان گیلکی و ارتباط آن با زبان‌های کهن ایرانی

روابط ‌عمومی خانه فرهنگ گیلان: نشست «زبان گیلکی و ارتباط آن با زبان‌های کهن ایران»، با سخنرانی «مسعود پورهادی»، عصر پنج‌شنبه ۲۰ دی‌ماه در خانه فرهنگ گیلان برگزار شد.
در این نشست که با استقبال پرشور و خارج از ظرفیتِ علاقه‌مندان در خانه فرهنگ گیلان برگزار شد، مسعود پورهادی، نویسنده، شاعر و پژوهشگر، به بیان دیدگاه‌های خود درباره رابطه‌ زبان گیلکی و زبان‌های کهن ایرانی پرداخت.
در ابتدای نشست، دکتر علی نصرتی، به‌عنوان گرداننده‌ی جلسه، در بخشی کوتاه به تفاوت‌های زبان، گویش و لهجه اشاره کرد و با بسطِ مقدمه‌ای درباره‌ی دلایل تقسیم‌بندی گویش‌ها و لهجه‌ها و چرایی چنین تقسیم‌بندی‌ای صحبت کرد. سپس به معرفی مسعود پورهادی پرداخت و از ایشان برای ایراد سخنرانی دعوت کرد.
در آغاز صحبت، پورهادی گفت: «من گیلکی را زبان می‌دانم و دلایل این موضوع را در عرصه‌ی زبان‌شناسی می‌دانم و نه دیگر عرصه‌ها.»
وی در ابتدای بحث منظورش را از زبان‌های باستانی ایرانی تشریح کرد تا مقدمه‌ای برای ورود به بحث اصلی باشد. در ادامه ایشان به تفاوت‌های زبان‌شناسی بین زبان‌های باستان و زبان فارسی پس از ساسانی اشاره کرد و پس از آن به تفاوت‌های واج‌آرایی مابین زبان فارسی کنونی و گیلکی پرداخت و دلایل چنین تفاوت‌هایی را ارتباط هر دو زبان با زبان‌های باستانی دانست. وی در ادامه تمامی ساختارهای نحوی زبان گیلکی را با زبان فارسی مقایسه کرد و اشاره داشت: «در حال حاضر زبان گیلکی بیش از ۸۰۰ فعل دارد که زبان فارسی کنونی به‌مرور زمان آن فعل‌ها را از دست داده و اکنون این گستردگی افعال را در زبان فارسی نمی‌بینیم، درحالی که در زبان فارسی باستانی این افعال را مشاهده می‌کردیم؛ زبان گیلکی اما این افعال را در خود حفظ کرده و فقط تفاوت‌هایی در ساختار نوشتاری یا تلفظی آن‌ها به‌وجود آمده است.»
پس از پایان صحبت‌های پورهادی پیرامون سرفصل نشست، رابطه‌ی زبان گیلکی و زبان‌های کهن ایرانی، بخش پرسش و پاسخ با مشارکت حاضرین در نشست برگزار شد و سخنران به پرسش‌های مطرح شده پاسخ داد.
مسعود پورهادی در سال ۱۳۳۲ در خمامِ گیلان به دنیا آمد و با آن‌که نزدیک به چهار دهه مقیم کشور آلمان بوده، اما همواره ارتباط خود را با سرزمین مادر‌اش حفظ کرده است. از او کتاب‌های «زبان گیلکی»، «رده‌شناسی ترتیب سازه‌های اصلی در زبان گیلکی»، «توصیف ساختمان فعل و مصدر در گیلکی»، «گاهشماری گیلانی» و چندین کتاب شعر و داستان به زبان گیلکی منتشر شده است.
نسخه‌ی صوتی این نشست به‌زودی از طریق شبکه‌های ارتباط مجازی خانه فرهنگ گیلان در اختیار علاقه‌مندان قرار خواهد گرفت.











ارسال دیدگاه

: نام شما
: پست الکترونیک
: دیدگاه
: کد امنیتی

درباره‌ خانه فرهنگ گیلان

در زمستان سال ۱۳۷۷ هسته آغازین موسسه خانه فرهنگ گیلان به همت گروهی از اهل قلم، هنرمندان و فرهنگ‌دوستان گیلانی شکل گرفت و از پاییز سال ۱۳۸۰ فعالیت رسمی خود را آغاز کرد. خانه فرهنگ گیلان با هدف همسو کردن کوشش‌های فردی ...

آمار بازدید کنندگان

بازدیدکنندگان امروز : 377
بازدیدکنندگان ديروز : 1600
بازدیدکنندگان در هفته : 9116
بازدیدکنندگان در ماه : 39906
بازدیدکنندگان در سال : 446978
کل بازدیدکنندگان : 2516556
کاربران آنلاین : 9