سازشناسی(6): آشنایی با سه‌تار / وصال عرب‌زاده


گروه موسیقی خانه‌‌ی فرهنگ گیلان
پنجشنبه 19 اُردیبهشت 92 ساعت 19
سازشناسی(6): آشنایی با سه‌تار
با شرح و اجرای: وصال عرب‌زاده
       «وصال عرب‌زاده» متولّد تهران و کارشناس ارشد موسیقی است. مقدّمات سه‌تار را نزد «علی بیانی» فرا گرفت و در ادامه نزد اساتید «محمّدرضا لطفی»، «داریوش طلایی»، «مسعود شعاری»، «کیهان کلهُر» و «بهداد بابایی» به تکمیل آموخته‌هایَش پرداخت. در سال 1380 نفر اوّل نوازندگی سه‌تار در جشنواره‌ی دانشجویی کشور شد. وی کنسرت‌های بسیاری در داخل و خارج از ایران به صورت مستقل اجرا کرده است که از آن‌ها می‌توان به حضور در فستیوال موسیقی در الجزایر و در فستیوال رقص و موسیقی شیانگ (چین) و همراهی با ارکستر سنفونیک تهران در تور کنسرت فرانسه، بلژیک، ایتالیا، هلند و سوییس به رهبری «منوچهر صهبایی» و کنسرت به‌ عنوان تکنواز در ایتالیا و کره‌ی‌جنوبی اشاره کرد. هم‌چنین در سال 2010 در کنسرت تور آسیای‌شرقی با گروه «جاده‌ی ابریشم» به سرپرستی «یو.یو ما» (نوازنده‌ی برجسته‌ی ویلنسل)، همراه با کیهان کلهُر، و در اجرای آلبوم‌های متعدّد موسیقی به عنوان نوازنده‌ حضور داشته و کنسرت‌های بسیاری به صورت دونوازی با مسعود شعاری برگزار کرده است. وی هم‌چنین داور چندین دوره‌ی جشنواره‌ی موسیقی کشوری بوده است؛ از جمله در جشنواره‌ی موسیقی 1389 که همراه با «اردشیر کامکار»، «پشنگ کامکار»، «کیوان ساکت» و «مظفّر شفیعی» جزو هیأت داوران بوده و در دو دوره‌ی جشنواره‌ی گروه‌نوازی دانشجویی نیز به عنوان سخنرانِ بخش پژوهشی و داور، حضوری فعّال داشته است. هم‌چنین او در تألیف کتاب «گنجینه‌ی سه‌تار» با مسعود شعاری همکاری داشته و در حال حاضر دستیار ایشان در تألیف کتابِ در دستِ انتشارِ «تجزیه و تحلیل ردیف موسیقی ایران» است.
       وصال عرب‌زاده به‌ مدّت هفت سال است که به تدریس موسیقی در دانشگاه‌های تهران و شیراز و در آموزشگاه‌های معتبری هم‌چون «عارف» و «هم‌ساز» مشغول است و شاگردان بسیاری تربیّت کرده است. او هم‌اکنون در رشت ساکن شده و در دانشگاه گیلان در رشته‌ی موسیقی به عنوان مدرّس مشغول به کار است.
       در ششمین برنامه‌ی سازشناسی گروه موسیقی خانه‌ی فرهنگ گیلان که کمی پس از برنامه‌ی نقد و تحلیل یک آلبوم موسیقی مدرنِ مینیمالیستی (سکوت سیاه) برگزار شد، وصال عرب‌زاده، در ابتدا، توضیحاتی اجمالی در باره‌ی ساختار و شیوه‌ی ساخت سه‌تار ارایه داد و سپس، با توجّه‌ای مدیرانه به محدوده‌ی وقت جلسه، به تشریح مباحثی مربوط به این ساز پرداخت؛ مباحثی چون تفاوت‌های کاراکتر موسیقایی و اجرایی سه‌تار با سازهایی مانند تار و سنتور، فنون و تکنیک‌های سه‌تارنوازی، ردیف و گوشه ‌نوازیِ بی ‌پیرایش و با پیرایش با سه‌تار، مشکلِ سه‌تار برای اجرا در گروه‌نوازی و اُرکستر و تجربه‌هایی موفّق در غلبه بر این مشکل، رنگ‌آمیزی موسیقایی سه‌تار، رِنگ‌نوازی با سه‌تار، تلاش‌های بسیارِ اساتیدی چون «احمد عبادی»، «محمّدرضا لطفی»، «جلال ذوالفنون»، مسعود شعاری، کیهان کلهُر و «حسین علیزاده» در شناساندن سه‌تار و گسترش قابلیّت‌های آن، چه در نوازندگی و چه در آهنگسازی، الزام هنرجوی سه‌تار به فراگیری این ساز و ردیف‌نوازی با آن نزد یک اُستاد و نیز تمرین با اتودهایی برای آن که اساتیدی چون حسین علیزاده نوشته‌اند، و سرانجام، برخی نوآوری‌های اساتید سه‌تار در شیوه‌ و فنِّ نواختن این ساز.
       و البته وصال عرب‌زاده تشریح تمامی این مباحث را با اجرای چیره‌دستانه‌ی نمونه.قطعاتِ متعدّدی آمیخت و بدین‌گونه برنامه‌ی تقریباً یک‌ساعته‌‌ای بسیار جذّاب با تناوبی پیاپی از اجرا و سخن ارایه داد که شما می‌توانید اواخر آن را در شماره‌ی 05 پادکست موسیقی لینکِ گروه موسیقی این سایت بشنوید.  
 
پوستر: افسانه‌ یزدانی
عکس: نازلی گلستانی
 

ارسال دیدگاه

: نام شما
: پست الکترونیک
: دیدگاه
: کد امنیتی

درباره‌ خانه فرهنگ گیلان

در زمستان سال ۱۳۷۷ هسته آغازین موسسه خانه فرهنگ گیلان به همت گروهی از اهل قلم، هنرمندان و فرهنگ‌دوستان گیلانی شکل گرفت و از پاییز سال ۱۳۸۰ فعالیت رسمی خود را آغاز کرد. خانه فرهنگ گیلان با هدف همسو کردن کوشش‌های فردی ...

آمار بازدید کنندگان

بازدیدکنندگان امروز : 20
بازدیدکنندگان ديروز : 1563
بازدیدکنندگان در هفته : 10079
بازدیدکنندگان در ماه : 37193
بازدیدکنندگان در سال : 469289
کل بازدیدکنندگان : 3330696
کاربران آنلاین : 12