سازشناسی(7): آشنایی با سنتور / رضا ایمان‌طلب


گروه موسیقی خانه‌‌ی فرهنگ گیلان
پنجشنبه 31 اَمُرداد 92 ساعت 18
سازشناسی(7): آشنایی با سنتور
با شرح و اجرای: رضا ایمان‌طلب
و همراهی تنبک: یاشار دولتی
       در ابتدای این برنامه «رضا ایمان‌طلب» که از اساتید شاخص ساز سنتور در دیار ما و از شاگردان ممتاز اُستاد «مجید کیانی» است، در باره‌ی ساختار و ویژگی‌های این ساز توضیحاتی ارایه داد.


       سپس به ریشه‌ها و تاریخچه‌ی این ساز کهن و جایگاه و تحولّات آن در موسیقی سنّتی ایران پرداخت و مروری کرد - همراه با ارایه‌ی اسلاید تصاویر و پخش فایل‌های صوتی - بر شیوه‌ها و ویژگی‌های ساخت و نوازندگی سنتور توسّط اساتید آن از دوره‌های قدیم تا معاصر.
       آنگاه، به وجود سنتور به اشکال و نام‌های مختلف و با شیوه‌های گوناگون نوازندگی، در بسیاری از کشورهای دنیا اشاره کرد و ویدیوهایی از اجرای سنتور توسّط نوازندگان این کشورها را به سمع و نظر حضّار رساند.
       در پایان، سنتورَش را از زیر نمدی که برای جلوگیری از به هم خوردن کوک‌ ساز در هوای رو به پاییزِ ایوان خانه، بر آن گذاشته بود، به در آورد و با همراهی تنبک «یاشار دولتی» و آواز خودَش، چیره‌دستانه بر سیم‌های سازَش مضراب زد و قطعه‌ای پُرشور نواخت و همه‌ی حضّار را به وجد آورد. قطعه‌‌ای که پایانَش را می‌توانید در شماره‌ی 06 پادکست موسیقی لینکِ گروه موسیقی این سایت بشنوید.    

 


پوستر: افسانه‌ یزدانی
عکس: حسین مقبول‌کردار

ارسال دیدگاه

: نام شما
: پست الکترونیک
: دیدگاه
: کد امنیتی

درباره‌ی خانه فرهنگ گیلان

خانه‌ی فرهنگ گیلان در راستای گسترش ارتباط با هنرمندان و هنردوستان داخل و خارج از مرزهای ایران و هم‌اندیشی با آنان در بخش‌های مختلف فرهنگی و هنری ، سایت اینترنتی خانه را نسبت به گذشته در سطحی پیش‌رفته‌تر با سازماندهی امور ...

آمار بازدید کنندگان

بازدیدکنندگان امروز : 2554
بازدیدکنندگان ديروز : 521
بازدیدکنندگان در هفته : 11713
بازدیدکنندگان در ماه : 40003
بازدیدکنندگان در سال : 458349
کل بازدیدکنندگان : 1935349
کاربران آنلاین : 118