سازشناسی(7): آشنایی با سنتور / رضا ایمان‌طلب


گروه موسیقی خانه‌‌ی فرهنگ گیلان
پنجشنبه 31 اَمُرداد 92 ساعت 18
سازشناسی(7): آشنایی با سنتور
با شرح و اجرای: رضا ایمان‌طلب
و همراهی تنبک: یاشار دولتی
       در ابتدای این برنامه «رضا ایمان‌طلب» که از اساتید شاخص ساز سنتور در دیار ما و از شاگردان ممتاز اُستاد «مجید کیانی» است، در باره‌ی ساختار و ویژگی‌های این ساز توضیحاتی ارایه داد.


       سپس به ریشه‌ها و تاریخچه‌ی این ساز کهن و جایگاه و تحولّات آن در موسیقی سنّتی ایران پرداخت و مروری کرد - همراه با ارایه‌ی اسلاید تصاویر و پخش فایل‌های صوتی - بر شیوه‌ها و ویژگی‌های ساخت و نوازندگی سنتور توسّط اساتید آن از دوره‌های قدیم تا معاصر.
       آنگاه، به وجود سنتور به اشکال و نام‌های مختلف و با شیوه‌های گوناگون نوازندگی، در بسیاری از کشورهای دنیا اشاره کرد و ویدیوهایی از اجرای سنتور توسّط نوازندگان این کشورها را به سمع و نظر حضّار رساند.
       در پایان، سنتورَش را از زیر نمدی که برای جلوگیری از به هم خوردن کوک‌ ساز در هوای رو به پاییزِ ایوان خانه، بر آن گذاشته بود، به در آورد و با همراهی تنبک «یاشار دولتی» و آواز خودَش، چیره‌دستانه بر سیم‌های سازَش مضراب زد و قطعه‌ای پُرشور نواخت و همه‌ی حضّار را به وجد آورد. قطعه‌‌ای که پایانَش را می‌توانید در شماره‌ی 06 پادکست موسیقی لینکِ گروه موسیقی این سایت بشنوید.    

 


پوستر: افسانه‌ یزدانی
عکس: حسین مقبول‌کردار

ارسال دیدگاه

: نام شما
: پست الکترونیک
: دیدگاه
: کد امنیتی

درباره‌ خانه فرهنگ گیلان

در زمستان سال ۱۳۷۷ هسته آغازین موسسه خانه فرهنگ گیلان به همت گروهی از اهل قلم، هنرمندان و فرهنگ‌دوستان گیلانی شکل گرفت و از پاییز سال ۱۳۸۰ فعالیت رسمی خود را آغاز کرد. خانه فرهنگ گیلان با هدف همسو کردن کوشش‌های فردی ...

آمار بازدید کنندگان

بازدیدکنندگان امروز : 525
بازدیدکنندگان ديروز : 1388
بازدیدکنندگان در هفته : 7702
بازدیدکنندگان در ماه : 33236
بازدیدکنندگان در سال : 433965
کل بازدیدکنندگان : 2912284
کاربران آنلاین : 12