مجموعه داستان «از کجا تا کجا» رونمايی شد

آيين رونمايي از مجموعه داستان «از کجا تا کجا» با حضور جمعي از نويسندگان و علاقه‌مندان ادبيات داستاني در خانه‌ي فرهنگ گيلان برگزار شد.
در ابتداي مراسم رونمايي از مجموعه داستان «از کجا تا کجا» نوشته‌ي لاله فقيهي که نهمين کتاب از سري کتاب‌هاي «عصر چهارشنبه‌ي ما» است، ابتدا نويسنده يکي از داستان‌هاي مجموعه را براي حاضران خواند، سپس دو قطعه‌ي فلامنکو با گيتار اجرا شد.
در ادامه‌ي مراسم، رضا شکراللهي در زمينه‌ي «زبان در روايت و روايت در زبان» به سخنراني پرداخت و با اشاره به دو روش تاريخي محاکاتي و نقالي، تأثير اين دو رويکرد بر زبان در روايت داستاني را تشريح کرد.
اين ويراستار ادبيات داستاني و منتقد ادبي در ادامه به تفکيک داستان از متن به عنوان دو جزء اساسي هر روايت داستاني اشاره کرد و با پيوند زدن آن به مبحث زبان گفتار و نوشتار، به جدل‌هايي پرداخت که در اين زمينه وجود دارد و به طور خاص بر نثر و به طور کلي زبان نويسندگان هر دوره اثر مي‌گذارد.
شکراللهي درباره‌ي کتاب «از کجا تا کجا» نيز با اشاره به قدرت نويسنده در فن قصه‌گويي، به موضوع زاويه ديد زنانه در داستان‌هاي لاله فقيهي پرداخت و در پايان از انفعال و تسليم همه‌ي راوي‌ها در برابر روايت غالب مردانه‌ي جامعه‌ي پيرامون راوي انتقاد کرد.
پيش‌تر هشت مجموعه‌ داستان از سري کتاب‌هاي «عصر چهارشنبه‌ي ما» که زير نظر کيهان خانجاني ‌گردآوري مي‌شوند به چاپ رسيده بود. سري جديد اين کتاب‌ها از اين پس توسط نشر به‌نگار منتشر مي‌شود که مجموعه‌ي «از کجا تا کجا» نخستين آن‌هاست.


ارسال دیدگاه

: نام شما
: پست الکترونیک
: دیدگاه
: کد امنیتی

درباره‌ خانه فرهنگ گیلان

در زمستان سال ۱۳۷۷ هسته آغازین موسسه خانه فرهنگ گیلان به همت گروهی از اهل قلم، هنرمندان و فرهنگ‌دوستان گیلانی شکل گرفت و از پاییز سال ۱۳۸۰ فعالیت رسمی خود را آغاز کرد. خانه فرهنگ گیلان با هدف همسو کردن کوشش‌های فردی ...

آمار بازدید کنندگان

بازدیدکنندگان امروز : 1882
بازدیدکنندگان ديروز : 1561
بازدیدکنندگان در هفته : 9235
بازدیدکنندگان در ماه : 34212
بازدیدکنندگان در سال : 443224
کل بازدیدکنندگان : 2640348
کاربران آنلاین : 25