مراسم یادبود و رونمایی از آثار مرحوم «محمدولی مظفری»

غروبِ پنجشنبه، پنجم تیر ماه 1393 «خانه فرهنگ گیلان» محل برگزاری مراسم یادبود و رونمایی از چهار کتاب تازه منتشر شده مرحوم «مم ولی مظفری» شاعر و پژوهشگر درگذشته گیلانی بود. مراسمی که با چند دقیقه تأخیر، ساعتِ شش و چهل دقیقه با اجرای «بهروز پورجعفر» آغاز شد. استقبال از این مراسم کم نظیر بود و نشان از محبوبیت مظفری میان فرهنگیان استان و گیلک زبانان داشت. میان جمعیت حاضر در مراسم، هر نوع آدمی را می‌شد دید، از پژوهشگران و گیلان شناسان قدیمی و جوان گرفته تا اهالی موسیقی که همه دور هم گرد آمده بودند تا یادِ مظفری را سی و چند سال پس از مرگ ناگهانی اش گرامی دارند، یادی که البته به مدد آثار بی نظیرش تا هنوز زنده مانده است.
این مراسم چهار سخنران اصلی داشت که در هر وعده از یک کتاب تازه منتشر شده مظفری توسط سخنران، رونمایی می‌شد.
سخنران اول به زعم مجری برنامه، دوست، یار و هم اندیش روزهای دور مم ولی مظفری، «حیدر مهرانی» بود، شاعر و منتقد لاهیجانی که در عین کهولت سن با شادابی تحسین برانگیزی در مراسم حاضر شد و متنی از پیش آماده را درباره مظفری قرائت کرد. متن مهرانی درباره جهان شعری مظفری بود و تکیه اصلی‌اش را بر شعر تحسین شده «نوغاندار» گذاشته بود، شعری که مهرانی آن را با کار نیما یوشیج، در شعر «کار شب پا» مقایسه کرد. مهرانی در بخشی از سخنرانی خود اشاره داشت: «شاعران بومی که ضربان قلبشان همنوا با توده‌های پیرامونشان می‌تپد گاه در خلق هنری‌شان آنچنان با ساخته‌های فولکوریک پیوند درونی برقرار می‌کنند که بازشناسی و تمیز آن‌ها از یکدیگر مشکل می‌نماید و خواننده در آن دچار تردید می‌شود».
مجری برنامه برای رونمایی از کتاب دوم و سخنرانی از پژوهشگر قدیمی گیلان «فریدون نوزاد» دعوت کرد تا پشت تریبون آمده و چند کلمه ای درباره مظفری سخن بگوید. این نویسنده کهنسال گیلانی در بخشی‌هایی از متن اش اظهار داشت: «پژوهنده گرانقدر و دردآشنای جامعه ما، محمد ولی مظفری درگذشته از یک تصادف مرگبار به روز پنج تیر ماه 1362 روز بسیار دردناک و سیاه، البته من گیلان نبودم آن زمان ولی گویا نم نم بارانی هم آن روز می‌بارید، دریغا که مرگ پیش رس این رازشناس غم در گلو عقده شده را از ما گرفت و نگذاشت آنگونه که می‌شد خودش را بنماید، و این هم دردی ست عمیق.»
بلافاصله بعد از سخنرانی فریدون نوزاد، دقایقی قسمتی از صحبت‌هایی ضبط شدهٔ شاعر در سال‌های دور را شنیدیم. سپس روزنامه نگار و پژوهشگر با سابقه گیلان، «م.پ.جکتاجی» توسط مجری به پشت تریبون برای سخنرانی و رونمایی از کتاب سوم دعوت شد. سردبیر مجله «گیله وا»، سخنانش را به زعم خودش به حرمت مم ولی مظفری و کارهای ارزنده او و به میمنت حضور جوانانی که به زبانشان عشق می‌ورزند به زبان گیلکی ارائه کرد. جکتاجی از تلاقی زندگی مظفری با اتفاقات مهم گیلان و از خاطراتش با او در سال‌های پیش از مرگش گفت.
پس از سخنرانی آقای جکتاجی، نوبت به بخشی اجرای موسیقی برنامه رسید. موسیقی برنامه توسط «صفرعلی رمضانی»(کمانچه گالشی) و «رضا عشقی»(دایره) اجرا شد که شامل چهار قطعه به زبان گیلکی بود.
پس از اتمام موسیقی نوبت به رونمایی از کتاب آخر و سخنرانی «امین حسن پور» منتقد و محقق حوزه ادبیات و فرهنگ گیلکی رسید، حسن پور هم مانند م.پ.جکتاجی سخرانی اش را به زبان گیلکی اما با گویش شرق گیلانی ارائه داد، سخرانی حسن پور حول محور اینکه چرا مم ولی مظفری مهم است و باید کارهایش را خواند، صورت گرفت. حسن پور از موضع داشتن مظفری در متن‌هایش گفت و از اینکه مظفری نسبت به جامعه و سیاست جاری زمان خودش بی تفاوت نبود.
پس از اتمام سخنرانی حسن پور، مجری برای آخرین سخنرانی از دختر مرحوم مظفری، «مهرناز مظفری» دعوت کرد تا پشت تریبون آمده و دقایقی درباره پدرش و چهار کتاب تازه منتشر شده سخنرانی کند. مهرناز مظفری بیان داشت: «به روایت تمام کسانی که دستی بر آتش دارند مرگ او ضربه ای بود جبران ناپذیر بر پیکره ادبیات خسته، تنها و غریب گیلان شرق». وی در ادامه از سردرگمی خانواده‌اش پس از مرگ پدر گفت و در انتها هم با خواندن شعری از مجموعه اشعار پدرش، سخنرانی اش را به اتمام رساند.
پایان‌بخش برنامه نیز، ارائه و فروش آثار تازه منتشرشده مم ولی مظفری بود. عناوین چهار کتابی که در این مراسم رونمایی شدند از این قرار بود: «مَسَله ها (چیستان‌ها)»، «اصطلاحات و ضرب المثل ها (شرق گیلان)»، «پژوهش‌های فرهنگ‌عامه (شرق گیلان)»، «مجموعه اشعار» و یک جلد یادنامه با عنوان «ممولی» که گردآورنده این پنج کتاب «مهرناز مظفری»-با همکاری «امین حسن‌پور» و «هادی میرزا نژاد»-بود. گفتنی است که این کتاب‌ها توسط «نشر فرهنگ ایلیا» به انتشار رسیده‌اند.


دیدگاه های کاربران

علی میم
۱۹:۳۰ - ۱۳۹۳ جمعه ۲۷ تير
چرا عکسی از دو سخنران دیگر برنامه نیست؟ آقایان جکتاجی و حسن پور. این دو نفر گویا نزدیکی بیشتری به تفکر و فعالیتهای مرحوم مظفری داشتند.

ارسال دیدگاه

: نام شما
: پست الکترونیک
: دیدگاه
: کد امنیتی

درباره‌ خانه فرهنگ گیلان

در زمستان سال ۱۳۷۷ هسته آغازین موسسه خانه فرهنگ گیلان به همت گروهی از اهل قلم، هنرمندان و فرهنگ‌دوستان گیلانی شکل گرفت و از پاییز سال ۱۳۸۰ فعالیت رسمی خود را آغاز کرد. خانه فرهنگ گیلان با هدف همسو کردن کوشش‌های فردی ...

آمار بازدید کنندگان

بازدیدکنندگان امروز : 287
بازدیدکنندگان ديروز : 1101
بازدیدکنندگان در هفته : 9359
بازدیدکنندگان در ماه : 34386
بازدیدکنندگان در سال : 453882
کل بازدیدکنندگان : 3222267
کاربران آنلاین : 113