موسیقی و ادبیّات(2): نگاهی به شب در شعر پارسی

موسیقی و ادبیّات(2): نگاهی به شب در شعر پارسی
هادی چینی‌کار / نیما اخگر، حمید ثباتی، آرین رسولی
(کوچک‌شده‌ی تصویر 01 برای بالای مطلب)
گروه موسیقی خانه‌ی فرهنگ گیلان
پنجشنبه 13 مهر 1391 ساعت 17
موسیقی و ادبیّات(2) :نگاهی به شب در شعر پارسی
به‌روایت هادی چینی‌کار
با پیانو، گیتار و آوازِ نیما اخگر، حمید ثباتی، آریَن رسولی
          «هادی چینی‌کار» آموزگارِ پُرسابقه‌ و ادیبِ پُرشوروشوقِ گیلانی، در این دومین نشستِ «موسیقی و ادبیّات» که با حضور شمارِ بسیاری از  دوستدارانِ فرهنگ و ادب برگزار شد، ابتدا از نمادها و نشانه‌ها در شعر پارسی سُخن گفت و سپس به تشریح و تفسیرِ نمودهای شب در اشعارِ پارسی پرداخت و در این راه از اشعار شاعرانی از قدیم تا امروز نمونه‌هایی آورد؛ شاعرانی چون رودکی، فردوسی، خیّام، سعدی، حافظ، جامی، وحشی بافقی، صائب تبریزیی، میرزاده عشقی، حزین لاهیجی، فرّخی یزدی، فروغ فرّخزاد، شفیعی کدکنی، احمد شاملو، هوشنگ ابتهاج، رُقیّه کاویانی، نصرت رحمانی، نادر نادرپور، مُحسن آریاپاد و سعید صدّیق.
 
سپس حمید(امیر) ثباتی با گیتار و آوازِ گرم‌ و پُراحساس‌اش به اجرای قطعه‌ای از دو شعر ِ هوشنگ ابتهاج - «گریه‌ی سیب» و «گریه» - با آهنگی به فُرمِ سه‌بخشی (آ.ب.آ)، ساخته‌ی خودش، پرداخت.
آریَن رسولی نیز با همراهیِ پیانوی نغزِ نیما اخگر، دو «شبانه» از «ا.بامداد» را با صدای پُرشور و باصلابت‌اش اجرا کرد: نخُست «شب که جوی نقره‌ی مهتاب» با آهنگی ساخته‌ی نیما اخگر و سپس «یه شبِ مهتاب»، ترانه‌ی معروفِ زنده‌یاد «فرهاد»، که حضّار را به درخواستِ اجرای دوباره برانگیخت.
 پس از آن نوبت رسید به پذیرایی از حضّار که با همّت و مدیریّتِ کدبانوگرانه‌ی خانمِ چینی‌کار (هایده هازمی) صورت گرفت و این شبِ خوش را به پایان رساند.
این نکته قابلِ ذکر است که «محمّد حیدری راد» و «مصطفی گلشن ماسوله» - این موزیسینِ با استعدادِ گریزپای شهرِ ما - قطعه‌ی «میِ ناب» از «غلامحسین بنان» و «روح‌ا...خالقی» - با غزلی از حافظ با مطلعِ «دیشب به سیل اشک ره مهتاب می‌زدم» - را برای آواز و پیانو آماده کرده بودند که به علّت پیشآمدی ناخواسته نتوانستند خود را به‌موقع به خانه‌ی فرهنگ برسانند.

پوستر: افسانه‌ یزدانی
عکس‌: اُمید بنکران (آتلیه‌ی‌ بنکران)

ارسال دیدگاه

: نام شما
: پست الکترونیک
: دیدگاه
: کد امنیتی

درباره‌ خانه فرهنگ گیلان

در زمستان سال ۱۳۷۷ هسته آغازین موسسه خانه فرهنگ گیلان به همت گروهی از اهل قلم، هنرمندان و فرهنگ‌دوستان گیلانی شکل گرفت و از پاییز سال ۱۳۸۰ فعالیت رسمی خود را آغاز کرد. خانه فرهنگ گیلان با هدف همسو کردن کوشش‌های فردی ...

آمار بازدید کنندگان

بازدیدکنندگان امروز : 618
بازدیدکنندگان ديروز : 1359
بازدیدکنندگان در هفته : 9941
بازدیدکنندگان در ماه : 36527
بازدیدکنندگان در سال : 470067
کل بازدیدکنندگان : 3329731
کاربران آنلاین : 28