موسیقی و ادبیّات(2): نگاهی به شب در شعر پارسی

موسیقی و ادبیّات(2): نگاهی به شب در شعر پارسی
هادی چینی‌کار / نیما اخگر، حمید ثباتی، آرین رسولی
(کوچک‌شده‌ی تصویر 01 برای بالای مطلب)
گروه موسیقی خانه‌ی فرهنگ گیلان
پنجشنبه 13 مهر 1391 ساعت 17
موسیقی و ادبیّات(2) :نگاهی به شب در شعر پارسی
به‌روایت هادی چینی‌کار
با پیانو، گیتار و آوازِ نیما اخگر، حمید ثباتی، آریَن رسولی
          «هادی چینی‌کار» آموزگارِ پُرسابقه‌ و ادیبِ پُرشوروشوقِ گیلانی، در این دومین نشستِ «موسیقی و ادبیّات» که با حضور شمارِ بسیاری از  دوستدارانِ فرهنگ و ادب برگزار شد، ابتدا از نمادها و نشانه‌ها در شعر پارسی سُخن گفت و سپس به تشریح و تفسیرِ نمودهای شب در اشعارِ پارسی پرداخت و در این راه از اشعار شاعرانی از قدیم تا امروز نمونه‌هایی آورد؛ شاعرانی چون رودکی، فردوسی، خیّام، سعدی، حافظ، جامی، وحشی بافقی، صائب تبریزیی، میرزاده عشقی، حزین لاهیجی، فرّخی یزدی، فروغ فرّخزاد، شفیعی کدکنی، احمد شاملو، هوشنگ ابتهاج، رُقیّه کاویانی، نصرت رحمانی، نادر نادرپور، مُحسن آریاپاد و سعید صدّیق.
 
سپس حمید(امیر) ثباتی با گیتار و آوازِ گرم‌ و پُراحساس‌اش به اجرای قطعه‌ای از دو شعر ِ هوشنگ ابتهاج - «گریه‌ی سیب» و «گریه» - با آهنگی به فُرمِ سه‌بخشی (آ.ب.آ)، ساخته‌ی خودش، پرداخت.
آریَن رسولی نیز با همراهیِ پیانوی نغزِ نیما اخگر، دو «شبانه» از «ا.بامداد» را با صدای پُرشور و باصلابت‌اش اجرا کرد: نخُست «شب که جوی نقره‌ی مهتاب» با آهنگی ساخته‌ی نیما اخگر و سپس «یه شبِ مهتاب»، ترانه‌ی معروفِ زنده‌یاد «فرهاد»، که حضّار را به درخواستِ اجرای دوباره برانگیخت.
 پس از آن نوبت رسید به پذیرایی از حضّار که با همّت و مدیریّتِ کدبانوگرانه‌ی خانمِ چینی‌کار (هایده هازمی) صورت گرفت و این شبِ خوش را به پایان رساند.
این نکته قابلِ ذکر است که «محمّد حیدری راد» و «مصطفی گلشن ماسوله» - این موزیسینِ با استعدادِ گریزپای شهرِ ما - قطعه‌ی «میِ ناب» از «غلامحسین بنان» و «روح‌ا...خالقی» - با غزلی از حافظ با مطلعِ «دیشب به سیل اشک ره مهتاب می‌زدم» - را برای آواز و پیانو آماده کرده بودند که به علّت پیشآمدی ناخواسته نتوانستند خود را به‌موقع به خانه‌ی فرهنگ برسانند.

پوستر: افسانه‌ یزدانی
عکس‌: اُمید بنکران (آتلیه‌ی‌ بنکران)

ارسال دیدگاه

: نام شما
: پست الکترونیک
: دیدگاه
: کد امنیتی

درباره‌ی خانه فرهنگ گیلان

خانه‌ی فرهنگ گیلان در راستای گسترش ارتباط با هنرمندان و هنردوستان داخل و خارج از مرزهای ایران و هم‌اندیشی با آنان در بخش‌های مختلف فرهنگی و هنری ، سایت اینترنتی خانه را نسبت به گذشته در سطحی پیش‌رفته‌تر با سازماندهی امور ...

آمار بازدید کنندگان

بازدیدکنندگان امروز : 242
بازدیدکنندگان ديروز : 435
بازدیدکنندگان در هفته : 8589
بازدیدکنندگان در ماه : 36412
بازدیدکنندگان در سال : 459394
کل بازدیدکنندگان : 2171653
کاربران آنلاین : 45