نمايشگاه عکس و کارگاه يک‌روزه‌ی ابراهيم حقيقی در خانه‌ی فرهنگ گيلان


     عصر جمعه 2 اسفند ماه جاری، نمايشگاه عکس عکاس و گرافيست برجسته‌ی کشورمان «ابراهيم حقيقي» با عنوان «در ستايش زمين گيلان» افتتاح شد. در ابتدای اين افتتاحيه که با حضور تني چند از هنرمندان و هنروران و شماری از علاقمندان برگزار شد، «فرهاد مهرانفر» در باره‌ي کار و شخصيت هنري ابراهيم حقيقي سخناني ايراد کرد. سپس او به جايگاه سخنران دعوت شد و با زباني صميمانه از خاطرات کودکي و جواني خود و چگونگي شکل‌گيري و گسترش علاقه‌ي وافرش به هنر نقاشي سخن گفت و در آخر، بخشي از مجموعه‌داستان خود با عنوان «مشق‌هاي خط‌نخورده» را براي حضار خواند.
     پس از آن، چهار قطعه‌ براي پيانو و آواز با عناوين «فامج فامج»، «آي ليلي»، «بداهه» و «دريا توفان» با صداي «محمد  راد» و تنظيم، تصنيف و نوازندگي پيانوي «يونس اسکندري» اجرا شد؛ قطعاتي با ترکيبي از ايده‌ها، تم‌ها و ريتم‌هاي متنوع و جلوه‌هايي تکنيکي که موسيقي گيلان را با موسيقي مدرن در آميخته بود و بسيار مورد توجه‌ي حضار قرار گرفت.
      آنگاه حاضران اين مجلس به صرف شيريني و چاي و بعد، ديدار از نمايشگاه عکس در گالري خانه دعوت شدند؛ نمايشگاهي شامل بيست قطعه عکس پانوراما با ابعاد 30x90  از چشم‌اندازهاي شگرف طبيعت سرسبز و رنگ‌به‌رنگ گيلان که تا پنجشنبه هشتم اسفند ماه جاري در اين گالري بر پاست.
     در پايان اين افتتاحيه، دو فيلم کوتاه از ابراهيم حقيقي با عناوين «در ستايش هفتاد سالگي» و «سفر» بر پرده‌ي ايوان خانه به نمايش در آمد و با حضور ايشان و «بهزاد عشقي» در گفت‌وگو با حضار، مورد بحث و بررسي قرار گرفت؛ گفت‌وگويي همراه با اشاراتي جدّاب و شنيدني در باره‌ي تجربه‌ي - نه هفتاد سالگي که - پنجاه سالگي. قابل ذکر است که اين دو فيلم، عصر سه‌شنبه 6 اسفند در سالن دکتر رحمدل مجتمع خاتم‌النبياي رشت به نمايش مجدد در آمد.
     فرداي اين عصر يعني شنبه 2 اسفند نيز کارگاه يک‌روزه‌ي ابراهيم حقيقي با شرکت هنرجوياني برگزيده برگزار شد و با ارايه‌ي موضوع تعيين‌شده‌ي استاد که «رنگ و بازتاب در عکاسي» بود، در دو بخش نظري در صبح و عملي در بعد از ظهر، با ارايه‌ي عکس‌هاي گرفته‌شده توسط هنرجويان و تحليل اين عکس‌ها توسط استاد در عصر همان‌روز پايان يافت.
     قابل ذکر است که کارگاه دوم از اين مجموعه کارگاه در ارديبهشت سال آتي برگزار خواهد شد و نيز، خانه‌ي فرهنگ گيلان در حال توليد فيلم مستندي‌ست‌ با تهيه‌ و کارگرداني «حامد اريب»، در باره‌ي زندگي و آثار ابراهيم حقيقي.


 

ارسال دیدگاه

: نام شما
: پست الکترونیک
: دیدگاه
: کد امنیتی

درباره‌ خانه فرهنگ گیلان

در زمستان سال ۱۳۷۷ هسته آغازین موسسه خانه فرهنگ گیلان به همت گروهی از اهل قلم، هنرمندان و فرهنگ‌دوستان گیلانی شکل گرفت و از پاییز سال ۱۳۸۰ فعالیت رسمی خود را آغاز کرد. خانه فرهنگ گیلان با هدف همسو کردن کوشش‌های فردی ...

آمار بازدید کنندگان

بازدیدکنندگان امروز : 100
بازدیدکنندگان ديروز : 1880
بازدیدکنندگان در هفته : 9490
بازدیدکنندگان در ماه : 33633
بازدیدکنندگان در سال : 447715
کل بازدیدکنندگان : 2367749
کاربران آنلاین : 13