نمایشگاه کاریکاتور داریوش رمضانی در خانه‌ی فرهنگ گیلان

روز پنج شنبه  24 مردادماه 1392 نمایشگاهی از کاریکاتورهای داریوش رمضانی، کاریکاتوریست مطرح گیلانی در خانه‌ی فرهنگ گیلان برپا شد که با استقبال علاقمندان و هنردوستان مواجه شد.
رمضانی از جمله کایکاتوریست‌هایی است که به مسایل اجتماعی علاقه‌ی خاصی دارد و در آثارش به مضامین هویت فردی، اجتماعی و مسایل بوروکراسی اداری می‌پردازد. کارتون‌های رمضانی بدون پیچیدگی فرمی است و محتوا بار ارزشی مهمی دارد. ما با دنبال کردن آثار او به وضعیت بغرنج انسان درمواجهه با مسایل اجتماعی و سیاسی پی می‌بریم. انسان درگیر با خود و دیگران. گاه راهی گشوده می‌شود اما نمی‌بیند و گاه بخاطر ساده ترین مسایل دچار وضعیت پر پیچ و خمی می‌شود که بیرون آمدن از آن محال نیست ولی او خود آن را دشوار می‌کند.
زبان طنز رمضانی با خطوط ساده‌ی فرم‌های به تصویر کشیده شده وضعیت تلخ انسان را گاهی تلطیف می‌کند و گاهی نه و همواره سوالی پیش روی می‌گذارد. کارتون‌های رمضانی گاه زیرنویس و رونویس دارد و گاهی نه. هرچه هست داریوش رمضانی سال‌هاست که در این حیطه تجربه می‌کند و به زبان خاص خود در کارتون رسیده است.

اجسام از آنچه در آینه می بینید، به شما نزدیکترند!
بار دیگر شانس دیدن آثار داریوش رمضانی به چشم آمده است. خوش به حال چشمهای ما و شما. این سالها به دیدن انواع شوک عادت کرده ایم ولی این بار داریوش با شوک جدیدی آمده است و طنازانه فکر میکند ما را زیر سوال برده است و شاید هم امیدوار است از زیر سوال در بیاییم و روی جواب بپریم. زهی خیال باطل! از آنجایی که ما جواب همه چیز را میدانیم، پس کسی نمیتواند سوال ما را با پونز به دیوار بچسباند. اصلن ما خود جوابیم. این از این!
آی آدمها، آدمها... هیچی، خودتان را ناراحت نکنید. نه کسی کمک می خواهد، نه دیرمان شده است. نه کسی می تواند روی ما خط بکشد و نه کسی می تواند ما را پاک کند. پس چه؟ درست است. به قول ولادیمیر در انتظار گودو: ما خستگی ناپذیریم و دلایل خودمان را هم داریم.
حالا که به اینجا آمده اید و این آثار را می بینید، با خودتان چه فکری می کنید؟ انتظار داشتید کاریکاتور ببینید؟ ولی کاریکاتوریست ما ترجیح داده است به نزدیکترین آیینه فروشی نزدیک خانه شان برود و تعدادی آیینه در اندازه های مشخص سفارش بدهد و ببرد قاب سازی و قابشان کند و بیاورد و روی دیوار گالری بگذارد.
شورش را درآورده است، میدانم؛ اما کار بهتری هم کرده است. تعدادی جسم خارجی هم به این آیینه ها چسبانده و مثلن پست مدرن بازی درآورده و خواسته ما را با آنها درگیر کند. هه هه ما اینها را کهنه کرده ایم جان من. عقربه ساعت خانه شان را درآورده و چسبانده روی آیینه چون خودش ساعت مچی دارد. پس نیازی به ساعت دیواری ندارد. تلفن همراهش هم ساعت دارد، رایانه اش را هم مجهز به ساعت کرده است. خیلی بلا شده است این داریوش اما چرا شارژر تلفن همراهش را به آیینه چسبانده است؟ شاید دوتا دارد نمیدانم، ولی چرا؟
اجازه بدهید کمی فکر کنم... آها! بله، حالا فهمیدم. برای اینکه وقتی از دیدن وضعیت خودمان از هوش رفتیم خودمان را شارژ کنیم ولی باید یادمان باشد وقتی به هوش آمدیم پوست تخمه را زیر پایمان نریزیم. چون دفعه ی بعد اجازه ی نمایش کاریکاتورهای داریوش رمضانی در این گالری لغو می شود. بحث های فلسفی همراه با تخمه شکستن بماند برای بیرون گالری. ما اینجا کارهای مهم تری داریم.
راستی فلش مموری شما چند گیگ است؟ ای وای ببخشید این فاصله ی طبقاتی چیز بدی است. شما عجالتن بروید به آن آقاهه کمک کنید که آن یک دلاری را به بالای قله برساند. من این پایین هوای دو ریالی شما را دارم. نگران نباشید. دو ریالی هیچکس جا نمی افتد شما هم مستثنا نیستید. اوه اوه گیره ها گیره ها، این سوسک های مدرن. همه جا پر سوسک شده ببخشید، پر گیره شده است. مواظب باشید به آنها نچسبید یا شما را به آنها نچسبانند. چون میروید لای پرونده و بایگانی می شوید.
اگر دلتان برای آفتاب تنگ شده لازم نیست بیرون بروید. کافی است زیپ دیوار را بکشید پایین و مواظب باشید خیس نشوید.
ولی خودمانیم، چه آیینه های تر و تمیزی روی دیوار رفته. نه خطی، نه خوطی، نه خاکی. باید از داریوش تشکر کنیم که راحت به اینجا رساندشان.
خواهشی دارم! بقیه ی آیینه ها را خودتان ببینید. دارم از هوش میروم. این شارژر کجاست؟ چی؟ برم ته صف؟ آخر صف چرا پیدا نیست؟ ای داد ا
                                                                                                                                                کوروش رنجبر ـ 24 خرداد 1392
 
- عنوان تیتر، شعار ایران خودرو است، من بی تقصیرم!

 
ارسال دیدگاه

: نام شما
: پست الکترونیک
: دیدگاه
: کد امنیتی

درباره‌ خانه فرهنگ گیلان

در زمستان سال ۱۳۷۷ هسته آغازین موسسه خانه فرهنگ گیلان به همت گروهی از اهل قلم، هنرمندان و فرهنگ‌دوستان گیلانی شکل گرفت و از پاییز سال ۱۳۸۰ فعالیت رسمی خود را آغاز کرد. خانه فرهنگ گیلان با هدف همسو کردن کوشش‌های فردی ...

آمار بازدید کنندگان

بازدیدکنندگان امروز : 42
بازدیدکنندگان ديروز : 1563
بازدیدکنندگان در هفته : 10101
بازدیدکنندگان در ماه : 37215
بازدیدکنندگان در سال : 469311
کل بازدیدکنندگان : 3330718
کاربران آنلاین : 31