پرویز کلانتری نقاش برجسته‌ی ایران در گذشت

پرویز کلانتری نقاش برجسته ایران جمعه شب ۳۱ ارديبهشت‌ماه ۱۳۹۵ در 85 سالگی در گذشت.
پرویز کلا‌نتری طالقانی، متولد اول فروردین سال ۱۳۱۰ در زنجان بود. او در دانشکده هنرهای زیبای تهران به تحصیل پرداخت و درسال ۱۳۳۸ در رشته هنرهای تجسمی دانش آموخته شد.
وی در مراکز هنري از جمله دانشکدهٔ هنرهاي زيباي تهران و کالج هنري کودکان در کاليفرنيا کار کرده و در نمايشگاه‌هاي گروهي و انفرادي بسياري در داخل و خارج از ايران، شرکت کرده‌است و يک اثر از آثار اين نقاش برجسته، درفهرست تمبرهاي ويژه سازمان ملل به چاپ رسيده‌است. هم چنين تابلوي مشهور شهر ايراني از نگاه نقاش ايراني او در مقر سازمان ملل قرار دارد.
این نقاش که از جمله هنرمندان مکتب سقاخانه‌ای محسوب می‌شود از سال ۵۳ با شروع نقاشی‌های کاهگلی، دوره تازه‌ای را در زندگی هنری خود آغاز کرد که تا واپسین روزهای عمرش ادامه یافت. تابلوهای او جلوه‌ای ملموس از زندگی مردمان کویر را در خود داشتند.
او که بخش عمده‌ای از تصویرگری‌های فانتزی کتاب‌های درسی را به‌عهده داشته، خالق نقاشی درس‌های معروفی همچون «مرغابی‌ها و لاک پشت»، «روباه و خروس» و البته داستان «روباه و زاغ» است. این هنرمند بیش از ۴۰ سال به تصویرگری پرداخت و نزدیک به ۲۶ کتاب کودک همچون "کدو قلقله زن"، "جمجمک برگ خزون"، "گل اومد بهاراومد" و "رنگین کمان" را تصویرگری کرده ‌است.
زنده یاد کلانتری دستی هم در نوشتن داشت و کتاب‌هایی مانند "ولی اوفتاد مشکل‌ها"، "چهار روایت"، "نیچه نه، فقط بگو مشد اسماعیل" را روانه بازار نشر کرده است.
همچنین مقالات بسیاری در مورد هنر و هنرمندان ایرانی از این نقاش و تصویرگر در نشریات منتشر شده‌اند و او در سفرهای خود به خارج از ایران برای معرفی هنر ایرانی به مخاطبان خارجی تلاش زیادی کرده است.
خانه فرهنگ گیلان ضايعه درگذشت اين هنرمند شهیر را به اهالی فرهنگ و هنر تسلیت می گوید.
 

ارسال دیدگاه

: نام شما
: پست الکترونیک
: دیدگاه
: کد امنیتی

درباره‌ خانه فرهنگ گیلان

در زمستان سال ۱۳۷۷ هسته آغازین موسسه خانه فرهنگ گیلان به همت گروهی از اهل قلم، هنرمندان و فرهنگ‌دوستان گیلانی شکل گرفت و از پاییز سال ۱۳۸۰ فعالیت رسمی خود را آغاز کرد. خانه فرهنگ گیلان با هدف همسو کردن کوشش‌های فردی ...

آمار بازدید کنندگان

بازدیدکنندگان امروز : 233
بازدیدکنندگان ديروز : 1344
بازدیدکنندگان در هفته : 9469
بازدیدکنندگان در ماه : 40052
بازدیدکنندگان در سال : 445026
کل بازدیدکنندگان : 2470503
کاربران آنلاین : 13