پیام تسلیت خانه فرهنگ گیلان برای درگذشت اردشیر وزیری هنرمند پیشکسوت تئاتر لاهیجان


اردشیر وزیری هنرمند پیشکسوت تئاتر لاهیجان در روز پنج‌شنبه چهارم مهر درگذشت و در صبح روز جمعه پنجم مهر به خاک سپرده شد.
اردشير وزيری متولد ۱۳۳۵ در لاهيجان، تحصيلات خود را پس از اخذ ديپلم در رشته‌ی کارگردانی در دانشگاه دنبال کرد اما از ادامه‌ی آن بازماند. در سال ۱۳۴۸ گروه حرفه‌ای «وارش» را که متشکل از هنرمندان زبده‌ی تئاتر بود تشکيل داد.
او تجربه‌ی بازيگري در فيلم‌های کوتاه و بلند و سريال‌های مختلف از جمله: فلش، واسطه، گل سرخ، راز، پيوند قلب‌ها، حلقه‌های شکسته، يک‌صدسالگی سينما، پس از باران، وقتی همه خواب بودند، بالاتر از آسمان، پای پياده، عصيان و... را داشته است.
از نمايش‌هايی که کارگردانی و بازيگری آن را بر عهده داشته می‌توان به نمايش‌های: پيک‌نيک در ميدان جنگ (۱۳۴۷)، سگ هار (۱۳۴۸)، آشغال (۱۳۴۹)، تيمور لنگ در شکارگاه (۱۳۵۰)، چشم در برابر چشم (۱۳۵۰)، از پا نيفتاده (۱۳۵۱)، بام‌ها زير بام‌ها (۱۳۵۲)، خانه‌ی بارانی (۱۳۵۳)، عروسک‌ها (۱۳۵۳)، چوب‌به‌دست‌های ورزيل (۱۳۵۶)، استثنا و قاعده (۱۳۵۸)، زمانی برای گفتن (۱۳۸۳) و دخونکا (۱۳۸۰) و... اشاره کرد.
او هم‌چنین در سال ۱۳۷۰ مقام کارگردانی اول از سومين جشنواره‌ی تئاتر استان گيلان را به خاطر نمايش تياله دريافت نمود و نیز در سومين جشنواره‌ی تئاتر خيابانی شهروند (لاهیجان) در سال ۹۱ از اين هنرمند جهت سال‌ها فعاليت هنری‌اش تجليل ويژه شد.
خانه‌ی فرهنگ گیلان درگذشت این هنرمند پیشکسوت را به همه‌ی اهل فرهنگ و هنر استان گیلان و به ویژه شهر لاهیجان تسلیت می‌گوید.

ارسال دیدگاه

: نام شما
: پست الکترونیک
: دیدگاه
: کد امنیتی

درباره‌ خانه فرهنگ گیلان

در زمستان سال ۱۳۷۷ هسته آغازین موسسه خانه فرهنگ گیلان به همت گروهی از اهل قلم، هنرمندان و فرهنگ‌دوستان گیلانی شکل گرفت و از پاییز سال ۱۳۸۰ فعالیت رسمی خود را آغاز کرد. خانه فرهنگ گیلان با هدف همسو کردن کوشش‌های فردی ...

آمار بازدید کنندگان

بازدیدکنندگان امروز : 333
بازدیدکنندگان ديروز : 1060
بازدیدکنندگان در هفته : 6926
بازدیدکنندگان در ماه : 32870
بازدیدکنندگان در سال : 442660
کل بازدیدکنندگان : 2634405
کاربران آنلاین : 12