گزارشی از برگزاری کارگاه اصول طراحی بومی « سقف‌های چهارشیبه »

برگزاری کارگاه اصول طراحی بومی "سقف‌های چهارشیبه "
با همکاری خانه فرهنگ گيلان و دانشگاه علم وفرهنگ
    گروه معماری خانه فرهنگ گیلان در تاریخ 9 شهریور ماه، کارگاه آموزشی برای طراحی اصولی انواع سقف‌‌های چهارشیبه را در محل دانشگاه علم و فرهنگ (شعبه رشت) برگزار نمود. دکتر محمد مهدی رئیس سمیعی استاد دانشگاه  و از معماران پیشکسوت گیلانی مسئولیت اداره این دوره ی آموزشی را به عهده داشتند.
      این کارگاه که مهندس زینب سلیمانی، از مدرسان دانشگاه های رشت، دکتر سمیعی را همراهی می‌کرد، به مدت چهار روز و با شرکت 17 نفر از دانشجویان و دانش آموختگان رشته معماری برگزار شد. در روز پایانی آن،13شهریور ماه سال 1393، که پرویز فکرآزاد، رییس هیئت مدیره‌ی خانه فرهنگ گیلان نیز حضور داشت، طي مراسمي به شركت كنندگان، گواهینامه‌ای مبتنی بر فراگیری طراحي سقف های چهارشیبه اعطاء گردید.
مصاحبه خبرگزاري ايسنا با دكتر رئيس سميعي  درباره اهداف اين كارگاه در زیر آمده است.
(تاریخ انتشار 15 شهریور 93)
ویژگی بارز معماری گیلان و مازندران چیست؟
عضو هیئت علمی معماری دانشگاه گیلان گفت: ایجاد تمایز در معماری ربطی به سنت‌های فرهنگی ندارد.
دکتر محمدمهدی رئیس سمیعی، عضو هیئت علمی معماری دانشگاه گیلان در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه گیلان، اظهار کرد: ما با حفظ سنت‌ها و هویت معماری خود در منطقه می‌توانیم به جایگاه خوبی برسیم، البته مقصود من بازگشت به معماری سنتی نیست.
وی بیان کرد: خانه‌های ما در معماری قدیم از فضاهایی نظیر شاه‌نشین، غلام گردش، کاسه‌خانه، بیرونی و اندرونی برخوردار بوده که متناسب با فضای اجتماعی و فرهنگی همان دوره بوده است، ‌اما اکنون فضا و زندگی ما تغییر کرده است و به این مفهوم نیست که نتوانیم یک تدبیر مناسبی بین خاطرات تاریخی و هویت‌های معماری خود با زندگی نو ایجاد کنیم.
عضو هیئت علمی معماری دانشگاه گیلان متذکر شد: به دانشجویان که معماران آینده هستند توصیه می‌کنم که در سفرهای خارجی علاوه بر تفریح به مجموعه‌های معماری اصیل و سنتی آنجا توجه کنند چرا که در می‌یابند معماران آنجا نه تنها سنت‌های معماری خود را حفظ می‌کنند بلکه سعی می‌کنند آنها را در تداوم معماری روز بکار گیرند.
وی در خصوص اهداف برگزاری کارگاه آموزش طراحی سقف‌های چهار شیبه، اظهار کرد: این کلاس آموزشی بنابر نیازی بود که در فضای دانشگاهی ما با توجه به شرایط معماری بومی و سنتی احساس می‌شد.
رئیس سمیعی با بیان اینکه سقف‌های چهار شیبه فقط اختصاص به منطقه گیلان و مازندران ندارد، افزود: در کشورهای ژاپن، چین، ترکیه، یونان، ایتالیا، اسپانیا، پرتغال، مراکش، مصر، تونس و سواحل شمالی دریای مدیترانه از چنین سقف‌های شیبدار به خصوص چهار شیبه استفاده شده است. معماران این کشورها سعی می‌کنند با آموختن از معماران سبک سنتی خود به ترویج و تداوم این سبک کمک کنند، به همین دلیل وقتی ما از این مناطق بازدید می‌کنیم در می‌یابیم که فضاهای معماری آنها علاوه بر محیط، با هم نیز بسیار هماهنگ هستند، البته سقف‌های شیبدار هماهنگ و موزون یکی از نمونه‌های بارز معماری آنان است.
مدیر گروه علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد واحد رشت گفت: گیلان یکی از مناطقی است که از نظر اقلیمی نیاز مبرم به وجود چنین سقف‌هایی دارد اما متاسفانه معماران جدید ما به شدت از لحاظ داشتن علم کافی برای طراحی این نوع سقف‌ها در وضعیت نامناسبی به سر می‌برند و به علت اینکه توان طراحی درست و اصولی از این سقف‌ها ندارند، در نتیجه طراحی‌هایی ناموزون انجام می‌دهند که با معماری بومی و سنتی ما هیچگونه هماهنگی ندارند و این نقص بزرگی است که در منطقه ما دیده می‌شود.
رئیس سمیعی با بیان اینکه یکی از اهداف مجموعه خانه فرهنگ گیلان، ایجاد آشنایی دانشجویان با معماری بومی است، اضافه کرد: حفظ و توسعه معقول معماری بومی با در نظر گرفتن شرایط امروز جهان و هماهنگی با معماری نو از اهداف برگزاری کارگاه‌های آموزشی است لذا در این زمینه به برگزاری نمایشگاه‌ها و سمینارهایی برای دانشجویان، فارغ‌التحصیلان و کسانی که می‌خواهند در دانشگاه‌ها تدریس کنند، اقدام می‌شود، تا به این صورت به بیان مواردی بپردازیم که رو به فراموشی است.
وی تاکید کرد: لزوما فقط با توجه به چند معماری که از سبک‌های تک یا تکنولوژی‌های پیشرفته استفاده می‌کنند، نمی‌توانیم خود را معمار بدانیم چرا که اینگونه سبک‌ها معمولا با هزینه‌های زیاد و نبود امکانات در ایران مواجه است.
طراح مصلی رشت در پاسخ به این سوال که چگونه می‌توان معماری سنتی و معماری نو را تلفیق کرد،‌ گفت: معماری از نظر کلی یک عامل روبنایی در جامعه محسوب می‌شود که عوامل زیربنایی نظیر اقتصاد، فرهنگ و سیاست در آن تاثیر بسیار دارد، معماران ما هم تحت تاثیر همین روند پیش می‌روند.
وی ادامه داد: عملا سنت‌های ما در زمینه موسیقی، معماری و آداب و رسوم‌های محلی موجود در نقاط مختلف با یکدیگر متفاوت است و همچنین ربطی به اتفاقاتی که طی یک دوره در جامعه رخ می‌دهد، ندارد لذا باید سعی کنیم از این دیدگاه اجتناب کنیم و همواره نیز نمی‌توان بنا به شرایط اقتصادی از امکانات فوق پیشرفته بهره جست.
به گزارش ایسنا،‌ کارگاه آموزش طراحی سقف‌های چهارشیبه از 9 تا 13 شهریور در دانشگاه علم و فرهنگ جهاد دانشگاهی گیلان برگزار شد.
 
ارسال دیدگاه

: نام شما
: پست الکترونیک
: دیدگاه
: کد امنیتی

درباره‌ خانه فرهنگ گیلان

در زمستان سال ۱۳۷۷ هسته آغازین موسسه خانه فرهنگ گیلان به همت گروهی از اهل قلم، هنرمندان و فرهنگ‌دوستان گیلانی شکل گرفت و از پاییز سال ۱۳۸۰ فعالیت رسمی خود را آغاز کرد. خانه فرهنگ گیلان با هدف همسو کردن کوشش‌های فردی ...

آمار بازدید کنندگان

بازدیدکنندگان امروز : 591
بازدیدکنندگان ديروز : 1359
بازدیدکنندگان در هفته : 9914
بازدیدکنندگان در ماه : 36500
بازدیدکنندگان در سال : 470040
کل بازدیدکنندگان : 3329704
کاربران آنلاین : 25