گزارشی از مجمع عمومی خانه‌ی فرهنگ گیلان

مجمع عمومی خانه‌ی فرهنگ گیلان صبح روز هفدهم آبان نود و دو با حضور جمعی از اعضا، در محل خانه‌ی فرهنگ گیلان برگزار شد.
در ابتدای جلسه پس از بررسی رسمیت جلسه، آقای دکتر مسعود جوزی به عنوان مدیر مسوول خانه، گزارشی از مسایل یک ساله‌ی اخیر خانه ارایه دادند و خواستار همکاری و مسوولیت پذیری بیشتر اعضا در راستای ایجاد فضای بهتر برای فعالیت‌ در خانه شدند.
پس ازآن آقای مجلسی به عنوان رییس هیات مدیره‌ی خانه، گزارش یک‌ساله‌ی هیات مدیره را ارایه کردند. در در ادامه گزارش مالی خانه توسط آقای عباسی بازرس خانه ارایه شد.
در نهایت برای انتخابات بازرسین، هیات رییسه‌ی انتخابات شامل آقایان جکتاجی، آگاه و خانم کریمی انتخاب شدند. در این راستا آقای جکتاجی پیشنهاد تعویق انتخابات بازرسین تا مجمع عمومی آینده و همزمان با انتخاب هیات مدیره را دادند که در نهایت با رای مجمع این پیشنهاد پذیرفته شد.
در ادامه پس از پانزده دقیقه برای استراحت، جلسه‌ی پرسش و پاسخ برگزار شد.
در ابتدا آقای رجبی مواردی از جمله اهمیت دادن به مقوله‌ی ساخت فرهنگسرا، بررسی آیین‌نامه و گزارش بازرسین و همچنین  اهمیت حضور به موقع در مجمع را ارایه کردند.
پس از توضیحات مدیر مسوول و اعضای هیات مدیره، آقای رجبی گزارشی از مراحل ساخت فرهنگسرا ارایه کردند. همچنین آقایان حدائقی، حسندخت، انتظامی، موسوی و تحریری نقطه نظرات خود را بیان کردند.
اعضای هیات رییسه: محمد آگاه، محمدتقی پوراحمد جکتاجی، ربابه کریمی


 


خلاصه عملکرد دهمین دوره‌ی
هیات مدیره‌ی خانه‌ی فرهنگ گیلان

سلام و درود به همه‌ی اعضای محترم
خانه‌ی فرهنگ گیلان در اردیبهشت سال ۱۳۹۱ به مکان جدید منتقل شد و دهمین دوره‌ی هیات مدیره کار خود را از خرداد ماه آغاز کرد. این مکان جدید عمارتی ارزشمند و در خور شان خانه‌ی فرهنگ گیلان بود که فضایی متفاوت برای فعالیت‌های خانه فراهم کرد و امکان خرید آن با حمایت فرهنگ‌دوستان گیلانی و به همت یاوران پرتلاش خانه‌ی فرهنگ گیلان فراهم شد.
فضای جدید از یک‌سو موجب شور و اشتیاق اعضا و گسترش فعالیتهای هنری و فرهنگی خانه شد و از سوی دیگر عنایت و استقبال مضاعف اقشار مختلف مردم را به خانه‌ی فرهنگ به دنبال داشت. پاسخ به چنین رویکردی البته تلاش و همت مضاعفی را از سوی اعضای هیات مدیره می‌طلبید که در این راستا همه اعضای آن در حد توان و بضاعت خود کوشیدند و جلسات هفتگی خود را به‌صورت منظم و بدون وقفه برای پیگیری امور گسترده خانه برگزار کردند و این البته در کنار جلسات مکرر، مقطعی و کاری برای برنامه‌ها و مناسبت‌های مختلف عمومی در خانه‌ی فرهنگ بود.
پیوند هیات مدیره با مجموعه‌ی اعضا از طریق گروه‌های هنری فعال ایجاد می‌شود و از این رو ساماندهی فعالیت گروه‌های مختلف در دوره‌ی جدید در عرصه‌های مختلف پیگیری شد.
در آغاز جمع یاوران با پیشنهاد هیات مدیره و موافقت یاوران و تصویب شورای عالی خانه‌ی فرهنگ گیلان به‌عنوان نخستین گروه جدید به گروه‌های پیشین خانه ملحق شد تا امکان بهره بردن از توان و اندیشه و حمایت این دوستان بزرگوار به شکلی تشکیلاتی فراهم شود و استمرار یابد. بدین ترتیب با تشکیل رسمی گروه یاوران چشم‌انداز ساخت فرهنگسرای بزرگ خانه‌ی فرهنگ گیلان در زمین اهدایی دهکده‌ی مهندسی گیل لاکان‌شهر که با مساحت بیش از ۱۰۰۰ متر مربع در تملک خانه‌ی فرهنگ قرار گرفته است، به روشنی ترسیم شد و پیگیری امور اداری و اجرایی ساخت آن از طریق انتخاب مجری و پیمانکار در دستور کار گروه قرار گرفت.
متعاقب آن و به‌تدریج با توجه به ظرفیت‌های عمومی شهر و استان، گروه‌های زیر تشکیل شد:
- گروه معماری خانه‌ی فرهنگ که متشکل از اساتید و معماران برجسته‌ی استان است و در همین مدت کوتاه تبدیل به گروهی منظم و با برنامه‌ریزی مدون در حوزه‌ی فعالیت خود شده است.
- گروه عکاسی که پس از چند سال دوباره تشکیل شد و در این مدت فعالیت‌های مختلفی از جمله برگزاری نمایشگاه‌های معتبر کشوری و کارگاه‌های تخصصی در زمینه عکاسی داشته است.
- گروه گیلان‌شناسی که در طول سال‌های گذشته در حوزه‌ی شعر و داستان گیلکی فعالیت می‌کرد به دو گروه مستقل شعر گیلکی و داستان گیلکی منشعب شد.
- در این مدت گروه نمایش «مردم» به‌عنوان هسته‌ی اولیه‌ی گروه نمایش خانه‌ی فرهنگ، فعالیت‌های خود را با هدف تشکیل یک گروه نمایش فراگیر در محل خانه‌ سامان داد و برنامه‌های مختلفی از جمله اجرای نمایش و نمایشنامه‌خوانی برگزار کرد که برنامه ریزی و نظم اجرایی برنامه‌های آن ستودنی بود.
- گروه ترجمه گروه نوپای دیگری است که با هدف پشتیبانی از این حوزه‌ی فعالیت به صلاحدید شورای عالی خانه‌ی فرهنگ گیلان تشکیل شده است.
- گروه موسیقی هم پس از تشکیل، برنامه‌های پژوهشی مختلفی برگزار کرده است.
در کنار تشکیل گروه‌های جدید، گروه‌های قبلی خانه‌ی فرهنگ نیز فعالیتهای خود را گسترش داده‌اند. گروه سینما، گروه‌های شعر و داستان فارسی و گروه هنر‌های تجسمی برنامه‌های مختلفی چه برای اعضا و چه برای عموم برگزار کردند که رووس آن در ادامه‌ی همین گزارش خواهد آمد.
در کنار امر مهم و اساسی ساماندهی گروه‌ها و فعالیت‌های آن، پیگیری امور تعمیرات و کاربردی کردن مکان جدید خانه‌ی فرهنگ برای فعالیت‌های دوره جدید مسوولیت دیگر هیات مدیره بوده است. از جمله:
- ساخت گالری برای برگزاری نمایشگاه‌های نقاشی، عکاسی و سایر هنرهای تجسمی
- سنگفرش کردن و مرمت کوچه
- نصب پرده‌ی ایوان به‌منظور برگزاری جلسات و همایش‌های مختلف برای استفاده کاربردی حیاط و ایوان خانه.
در این راستا با مشورت و همراهی گروه معماری خانه‌ی فرهنگ امر مسقف کردن کاربردی و موقتی حیاط خانه‌ی فرهنگ برای برگزاری همایش‌ها و برنامه‌های هنری بزرگ‌تر در دستور کار هیات مدیره قرار دارد. با این رویکرد که با طراحی پرتابل و در نظر گرفتن حساسیت‌های زیبایی‌شناسانه به مجموعه بنای خانه به عنوان یک میراث فرهنگی ثبت شده خدشه‌ای وارد نشود.
همچنین طراحی رف‌ها و طاقچه‌های طبقه بالای خانه برای تشکیل فضای موزه‌ای و نمایش اشیا هنری از دیگر برنامه‌های در دست اجراست.
طراحی و راه‌اندازی سایت جدید خانه‌ی فرهنگ که به گواهی آمار مخاطبان بسیاری پیدا کرده و پس از سال‌ها تبدیل به سایت مناسبی شده است از دیگر اقدامات هیات مدیره در این دوره بوده است. البته محتوای آن اکنون بیشتر خبری است با همت و برنامه‌ریزی و پیشنهاد گروه‌های خانه و بازنگری در مدیریت آن می‌تواند پربار‌تر شود.
در ادامه به رووس فعالیت‌ها و برنامه‌های خانه‌ی فرهنگ گیلان در طول یک سال و نیم گذشته اشاره می‌گردد. اگرچه در چند ماه اخیر به دلیل مشکلاتی که ایجاد شد ناچار شدیم فعالیتهای خانه را تقریبا به حالت تعلیق درآوریم اما خوشبختانه با تلاش مدیر مسوول محترم و سایر دوستانی که به یاری ما شتافتند، با رفع مشکلات و موانع ناخواسته، آینده‌ی روشن‌تر و پربارتری را در ذهن خود ترسیم کرده‌ایم که امیدواریم به واقعیت بپیوندد.
اعضای هیات مدیره به پاس تعهدی که به واسطه‌ی انتخاب خود توسط مجمع عمومی داشته است از همه‌ی توان و بضاعت خود در این مدت بهره گرفته است اما می‌پذیریم که کاستی‌ها و نواقص بسیاری هم داشته‌ایم که بخشی به ناتوانی بود به خاطر مسوولیت سنگینی که بر دوش داشته‌ایم و بخش عمده دیگر به ناچاری بود و بر ما تحمیل شد. امیدواریم به کمک همه‌ی اعضای محترم هر چه بیشتر بستر کاری و مدیریتی در مجموعه‌ی خانه‌ی فرهنگ را هموار کنیم و تا زمان باقیمانده تا اردیبهشت سال آینده به هیات مدیره‌ی منتخب آتی محول کنیم.


برنامه‌های خانه‌ی فرهنگ گیلان از فروردین ۹۱ تا آبان ۹۲

(با نگاهی کلی به برنامه‌های عمومی خانه‌ی فرهنگ که شامل ۵۲ برنامه است و با در نظر گرفتن وقفه و تعلیق برنامه‌ها در ماه‌های اخیر به‌طور متوسط هر ماه یک برنامه‌ی عمومی برگزار شده است.)
جمعه ۲۲ اردیبهشت ۹۱ افتتاحیه‌ی مکان جدید خانه‌ی فرهنگ گیلان
۱. مراسم تجلیل از پروفسور فضل‌الله رضا به همراه نمایش فیلم «عشق و علم» ساخته‌ی منوچهر مشیری در تاریخ 91/2/23 در سالن اجتماعات بانک صادرات
۲. نقد و بررسی مجموعه داستان «خواهران چاه» / نوشته‌ی مژده ساجدین/ در تاریخ 91/2/23
۳. نمایش فیلم «یاد آر ز شمع مرده، یاد آر» (زندگینامه‌ی دکتر معین) ساخته‌ی منوچهر مشیری با حضور خانواده‌ی دکتر معین، کارگردان فیلم و بهزاد عشقی / در تاریخ 91/4/14 / سالن اجتماعات مرکز بهداشت استان
۴. نقد و بررسی مجموعه شعر «گزارش ناگزیری» از شمس آقاجانی / در تاریخ 91/5/26
۵. نمایش فیلم مستند: «مزرعه‌ای که رویید و شهر شد» به همراه گفت‌وشنودی با یاسر خیّر (کارگردان) / در تاریخ 91/5/12
۶. نمایش فضای باز مجموعه‌ی فیلم مستند «عروسی اقوام» به همراه افطار در سه شب متوالی ۲۴، ۲۵ و ۲۶ مرداد ۹۱ (مصادف با ماه رمضان) در خانه‌ی فرهنگ
۷. نشست موسیقی و ادبیات: «بیژن و منیژه» از شاهنامه‌ی فردوسی به روایت هادی چینی‌کار با موسیقی حسین دهلوی / در تاریخ 91/6/15
۸. برنامه سازشناسی/ آشنایی با ویلنسل با حضور کیوان حبیب‌زاده و محسن نورانی / در تاریخ 91/6/16
۹. نقد و بررسی مجموعه داستان «من ریحان هستم» نوشته‌ی ناصر وحدتی / در تاریخ 91/7/11
۱۰. نمایش فیلم «خانه» مستندی از «یان آرتوس برتراند» همراه با سخنرانی نسیم طواف‌زاده از موسسه‌ی سبزکاران گیل / در تاریخ 91/7/12
۱۱. دومین نشست موسیقی و ادبیات: «نگاهی به شب» به روایت هادی چینی‌کار / در تاریخ 91/7/13
۱۲. نمایشنامه‌خوانی «آخرین بازی» نوشته‌ی محمود استادمحمد / در تاریخ91/7/16
۱۳. ساز‌شناسی: آشنایی با اُبوا / با اُبوای مصطفی گلشن ماسوله / در تاریخ 91/7/21
خوانش و تحلیل نمایش «زائر» نوشته‌ی حمید امجد / در تاریخ 91/7/30
۱۴. تریلوژی تبای اثر سوفوکل از دو منظر روانکاوی / سخنران و طراح برنامه: محمدرضا یکرنگ صفاکار / در تاریخ 91/8/7
۱۵. نمایش فیلم مستند «۲۱ روز و من» به کارگردانی شیرین برق‌نورد / در تاریخ 91/8/10
۱۶. آشنایی با آواز‌ها و ترانه‌های فولکلوریک گیلان (۱) با شرح و اجرای ناصر وحدتی / در تاریخ 91/8/11
۱۷. ساز‌شناسی: آشنایی با لَلَه، لِبِک و تنبور تالشی / با شرح و اجرای آرمین فریدی هفت‌خوانی / در تاریخ 91/8/18
۱۸. مراسم یادمان امیر بدرطالعی در تاریخ 91/8/19
۱۹. نقد و بررسی رمان «شهریور هزار و سیصد و نمی‌دانم چند...» نوشته‌ی طلا نژادحسن/ در تاریخ 91/8/23
۲۰. مراسم بزرگداشت بیژن نجدی باگفته‌هایی از عنایت سمیعی، حافظ موسوی، سناپور، علی مسعودی‌نیا/ به همراه نمایش فیلم «قصه‌ی مرا پایانی نیست» (بر اساس داستان «شب سهراب‌کشان» نجدی) ساخته‌ی رضا مجلسی / در تاریخ 91/8/25
۲۱. نقد و بررسی کتاب «آینه‌ی هزار تکه» نوشته‌ی ترانه مؤمنی / در تاریخ 91/9/21
۲۲. نمایش فیلم تئا‌تر «عروسی خون» به کارگردانی علی رفیعی و بررسی جنبه‌های بیومکانیک در آن / سخنران: مهرداد هنرمند / در تاریخ 91/10/24
۲۳. نقد و بررسی کتاب «دیدار با خورشید» نوشته‌ی محمدرضا پورجعفری / در تاریخ 91/11/30
۲۴. اجرای نمایش «آداب جنگی‌کردن بلدرچین‌های نر»، نویسنده: جمشید خانیان، کارگردان: نیما حسندخت در تاریخ ۱۳ تا ۲۲ بهمن ۹۱
۲۵. نقد و بررسی مجموعه داستان «بقالی نوشت»، نوشته‌ی بابک مهدی‌زاده / در تاریخ 91/12/15
۲۶. اجرای نمایشنامه‌خوانی «روزهای عادی زندگی» نویسنده و کارگردان: مهدی شایان / در تاریخ 91/12/20
۲۷. ساز‌شناسی: آشنایی با کرنا با اجرای شهاب چیلان / هبوط انسان بدوی با اجرای وداد فامورزاده / در تاریخ 91/12/24
۲۸. «نمایشگاه گروهی نقاشی وحجم» در تاریخ ۴ الی ۱۱ اسفند ۹۱
۲۹. اجرای نمایشنامه‌خوانی «روزهای عادی زندگی» / نویسنده وکارگردان: مهدی شایان 91/1/18
۳۰. ساز‌شناسی (۵): آشنایی با کمانچه با شرح و اجرای ابوالحسن پازوکی و یاشار دولتی / در تاریخ 92/1/29
۳۱. ترجمانی از زیستن / یادمان شمیم هدایتی با سخنانی از دکتر برکت و حمید امجد / در تاریخ 92/2/12
۳۲. نقد کتاب «داربست» سروده‌ی آزاده بشارتی / در تاریخ 92/2/17
۳۳. نقد و تحلیل آلبوم موسیقی «سکوت سیاه» اثر نیما عطرکار روشن و اردوان وثوقی با حضور علی احمدی‌فر، حامد ثابت و رامین صدیقی / در تاریخ 19/2/92
۳۴. ساز‌شناسی (۶): آشنایی با سه‌تار با شرح و اجرای وصال عرب‌زاده / 92/2/19
۳۵. نقد و بررسی مجموعه داستان «پُر و خالی» نویسنده: کبری پیرشالکوهی / 92/2/24
۳۶. برپایی نمایشگاهی از آثار استاد حسین محجوبی به مناسبت هشتادوسومین سال تولد این هنرمند برجسته‌ی گیلانی. مراسم افتتاحیه‌ی این نمایشگاه در روز جمعه ۲۷ اردیبهشت ماه، با حضور هنرمند، خانواده‌ی او و جمع کثیری از بزرگان فرهنگ و هنر و علاقمندان، همچنین با حضور جناب آقای ثابت‌قدم شهردار محترم شهر رشت و معاونین وی برگزار شد.
۳۷. از سلسله مباحث معماری: جلسه‌ی «درس‌هایی از آندو» با حضور دکتر مهدی رییس سمیعی / 92/3/1
۳۸. نقد و برسی مجموعه داستان گیلکی «دلور» نوشته‌ی هادی غلام‌دوست / 92/3/6
۳۹. نمایشنامه‌خوانی «بداهه گویی آلما»، نویسنده: اوژن یونسکو، کارگردان: پیام نوروزی بخش / 92/4/9
۴۰. نمایشگاه نخستین جشنواره بین المللی عکس خیام در خانه‌ی فرهنگ ۱۷ الی ۲۴ خرداد۹۲
۴۱. «درباره‌ی هنر اجرا» سخنران: نیما حسندخت / 92/4/16
۴۲. نقد و بررسی رمان «زمستان با طعم آلبالو» نویسنده: الهام فلاح / 92/4/18
۴۳. نمایش فیلم «فرشته‌ای روی شانه‌ی راست من»، ساخته‌ی‌آزاده بیزارگیتی (باحضور فیلمساز) / 92/4/20
۴۴. «نمایشگاه نقاشی مازیار عمادزاده» زمان: ۶ تا ۱۳ تیرماه ۹۲
۴۵. تجلیل از پیشکسوت تئا‌تر «محمد رییس‌زاده»، همراه با نمایش فیلم «رییس بود»، نویسنده: بهزاد عشقی کارگردان: یاسمن عشقی در تاریخ 92/3/5
۴۶. «درباره‌ی نهلیسم» سخنران: بهروز جوشنی / 92/5/27
۴۷. نقد و بررسی کتاب «آلبوم خانوادگی»، نویسنده: مجتبی پورمحسن / 92/5/29
۴۸. ساز‌شناسی: «آشنایی با سنتور» با شرح و اجرای رضا ایمان طلب / 92/5/31
۴۹. نمایش فیلم مستند «افسانه‌ی جام‌ها»، ساخته‌ی فرهاد مهرانفر به همراه گفت‌وگو با کارگردان فیلم در تاریخ 92/5/31
۵۰. «نمایشگاه کاریکاتور داریوش رمضانی» از ۲۴ تا ۳۱ مرداد۹۲
۵۱. ورک‌شاپ دو روزه‌ی عکاسی با موضوع اصول کادربندی در عکاسی با حضور محمود فتاحی ۲۷ و ۲۸ مهرماه۹۲  در خانه‌ی فرهنگ
۵۲. نقد و بررسی رمان «شادی‌های ویران»، نویسنده: محمود بدرطالعی در تاریخ 92/8/7
۵۳. نمایش فیلم مستند «سفر به بام دنیا»، صعود آرمان حداد (کوهنورد گیلانی) به یکی از قلل هیمالایا / 92/8/9

دیدگاه های کاربران

منوچهر بهداني
۱۳:۵۳ - ۱۳۹۲ سه شنبه ۲۱ آبان
اميدوارم با تلاش و پي گيري بي شائبه اهالي فرهنگ و هنر اين مرز بوم خانه فرهنگ مركزي فعال و تاُ ثير گذار بر عرصه جامعه هنري فرهنگي كشور گردد .

ارسال دیدگاه

: نام شما
: پست الکترونیک
: دیدگاه
: کد امنیتی

درباره‌ خانه فرهنگ گیلان

در زمستان سال ۱۳۷۷ هسته آغازین موسسه خانه فرهنگ گیلان به همت گروهی از اهل قلم، هنرمندان و فرهنگ‌دوستان گیلانی شکل گرفت و از پاییز سال ۱۳۸۰ فعالیت رسمی خود را آغاز کرد. خانه فرهنگ گیلان با هدف همسو کردن کوشش‌های فردی ...

آمار بازدید کنندگان

بازدیدکنندگان امروز : 844
بازدیدکنندگان ديروز : 1958
بازدیدکنندگان در هفته : 11823
بازدیدکنندگان در ماه : 35485
بازدیدکنندگان در سال : 452140
کل بازدیدکنندگان : 3099427
کاربران آنلاین : 21