گزارشی از پرفورمنس " من کاسپین را دوست دارم" در خانه فرهنگ گیلان

آرمان صداقت هنرمند متولد لاهیجان
دانش آموخته کارشناسی ارشد نقاشی از دانشکده هنر و معماری واحد تهران مرکز، که اجراهای پرفورمنس، شرکت در نمایشگاه های کانسپچوال آرت و نیز حضور در نمایشگاه های گروهی نقاشی متعددی در کارنامه کاری خود دارد روز پنجشنبه 19 اسفند ماه، پرفورمنس " من کاسپین را دوست دارم" را در خانه فرهنگ گیلان با حضور مخاطبین مشتاق به اجرا درآورد.

هنرمند معاصر در شرایط کنونی موظف میشود همچو جادوگرِ قبایل بدوی با حکاکی در خاطر مخاطب از طریق زبان هنر،ارواح شرور صنعت را از ناخودآگاه خدشه دار انسان بیرون کند  تا فاصله‌اش با مادر دیرینه اش زمین تقلیل یابد،همانگونه که آدمی در پَسِ زبانش نهان است،هنرمند معاصر امکان نهان بودن در پس «هنرِ به اجرا گذاشتن» را می‌یابد تا در لحظه‌ای،یگانگی با تمام ارکان هستی را تجربه کند و فارغ از مفروضات موجود به روریارویی با جهان پیرامون خود قد برافرازد تا تمرینی باشد برای لمس یگانگی.
و حیله‌ی درمانگریش،در آغوش گرفتن دوباره طبیعت می‌شود...
اکنون مجال آن است همچو غرقه‌ای که پس از نجات توانِ توصیف آنچه بر وی گذشته را میابد،لحظه‌ای کنار رطوبت خاموش ماسه‌ها دراز بکشیم و در رویای باغ‌های ذن،از خویشتنِ خویش فاصله بگیریم و لای لنگه‌های بی‌جفت،گم شدن انسان معاصر را زیر پلشتی تاثیرش بر جهان نظاره کنیم تا شاید از شریطه‌ی گمنام بشری،رشته‌ای برای واکاوی فاصله اش از طبیعت یافت شود.

من به هیأتِ «ما» زاده شدم
به هیأتِ پُرشکوهِ انسان
تا در بهارِ گیاه
به تماشای رنگین‌کمانِ پروانه بنشینم
غرورِ کوه را دریابم
و هیبتِ دریا را بشنوم
تا شریطه‌ی خود را بشناسم
و جهان را به قدرِ همت و فرصتِ خویش معنا دهم
که کارستانی از این‌دست
از توانِ
درخت و پرنده و صخره و آبشار
بیرون است
                           الف.بامداد 


مانی فرحناک


ارسال دیدگاه

: نام شما
: پست الکترونیک
: دیدگاه
: کد امنیتی

درباره‌ خانه فرهنگ گیلان

در زمستان سال ۱۳۷۷ هسته آغازین موسسه خانه فرهنگ گیلان به همت گروهی از اهل قلم، هنرمندان و فرهنگ‌دوستان گیلانی شکل گرفت و از پاییز سال ۱۳۸۰ فعالیت رسمی خود را آغاز کرد. خانه فرهنگ گیلان با هدف همسو کردن کوشش‌های فردی ...

آمار بازدید کنندگان

بازدیدکنندگان امروز : 108
بازدیدکنندگان ديروز : 1563
بازدیدکنندگان در هفته : 10167
بازدیدکنندگان در ماه : 37281
بازدیدکنندگان در سال : 469377
کل بازدیدکنندگان : 3330784
کاربران آنلاین : 37