گزارش اولین جلسه‌ی گروه داستان فارسی در سال 93 با داستان‌خوانی مجید دانش‌آراسته

اولین جلسه‌ی داستان فارسی در  روز سه شنبه 19 فروردین با صحبت‌های  فرامرز طالبی مسوول گروه آغاز شد. در ابتدا  ایشان ضمن تبریک سال نو و خیر مقدم حضار،  برنامه جلسات داستان در سال جدید به این صورت عنوان کردند که در هر ماه قرار است از یک داستان‌نویس دعوت شود تا برای گروه، داستان بخوانند و از ایشان تقدیر شود. این جلسه داستان به آقای مجید دانش آراسته، داستان‌نویس برجسته‌ی گیلانی اختصاص داشت.
در ابتدای آقای دانش‌آراسته متنی در باب سبک و نگاهشان در داستان‌نویسی  و در ادامه سه داستان از کتاب‌های "سفر به روشنایی" و "این خانه و آن درخت" قرائت کردند.

در بخش دوم جلسه خانم طیبه رضایی داستانی به‌نام "برای پنهان کردن ترس" قرائت کردند. نظرات حضار به شرح زیر تقدیم می‌شود:

مجید دانش‌آراسته:
این داستان حسی است و باید دوباره بخوانم تا نظر کامل تری ارائه دهم.از زبان داستان که زبانی نترس است خوشم آمد.

ربابه کریمی:
زبان داستان، زبان راحتی است و زبان بر داستان حاکم است. دوست داشتم قصه را پیدا می‌کردم. ولی زبان مرا با خود می‌برد و از فضای داستان خارج می‌شوم. از خانم رضایی تشکر می‌کنم برای فعالیت‌های داستانی ایشان.

آذر ممتاز:
شخصیت پدر در این داستان جا افتاده است. ولی شخصیت مادر کامل پرداخت نشده بود که نشان دهد خودکشی می کند. مهم ترین آدم در داستان ماندگار است ولی سریع از داستان رفت. مشکل این داستان به‌نظرم کامل پرداخت نشدن درشخصیت پردازی است. زبان داستان خوب است و نمایان است که برای سطر سطرش کار شده ولی نمی‌توان بر داستان متمرکز شد و این ضعف دلیلش این است که بسیار به زبان داستان توجه شده است و یک‌سری از شخصیت‌ها از بین رفته و لایه‌های داستانی آشکار نشده است

فرامز طالبی:
ضمن تشکر، ما نمی‌توانیم هیچ وقت حس را از داستان جدا کنیم باید تمرکز بیشتری بر داستان داشته باشیم تا بتوانیم عناصر داستان را آنالیز کنیم و باید داستان‌ها را از ساختار کارگاهی جدا کنیم.

در پایان  جلسه خانم فاطمه روشن دو داستان کوتاه قرائت کردند، ایشان برای اولین‌بار بود که در جلسه داستان حضور داشتند و آقای دانش‌آراسته در خصوص داستانشان گفتند که داستان تکنیک ساده و ذهنیت داستان حضور زنده‌ای داشت. چون هر دو داستان شما شبیه هستند باید فقط مواظب باشید که معتاد ذهن خودتان نشوید تا در داستان‌هایتان تنوع ایجاد شود.

شروع جلسه:17:30
پایان جلسه:20
گزارش از مهرک ممیزی
عکس‌ها: پرویز فکرآزاد
ارسال دیدگاه

: نام شما
: پست الکترونیک
: دیدگاه
: کد امنیتی

درباره‌ خانه فرهنگ گیلان

در زمستان سال ۱۳۷۷ هسته آغازین موسسه خانه فرهنگ گیلان به همت گروهی از اهل قلم، هنرمندان و فرهنگ‌دوستان گیلانی شکل گرفت و از پاییز سال ۱۳۸۰ فعالیت رسمی خود را آغاز کرد. خانه فرهنگ گیلان با هدف همسو کردن کوشش‌های فردی ...

آمار بازدید کنندگان

بازدیدکنندگان امروز : 629
بازدیدکنندگان ديروز : 1359
بازدیدکنندگان در هفته : 9952
بازدیدکنندگان در ماه : 36538
بازدیدکنندگان در سال : 470078
کل بازدیدکنندگان : 3329742
کاربران آنلاین : 28