گزارش برگزاری برنامه "معرفی موفق‌ترين روش‌های مميزی عملكرد محيطی ساختمان"


در روز چهارشنبه 20 آبان ماه، برنامه‌ای با عنوان "معرفي موفق‌ترين روش‌هاي مميزي عملكرد محيطي ساختمان"،  به ميزباني گروه معماري خانه فرهنگ و با استقبال چشمگير معماران و دانشجويان معماري برگزار شد. اين برنامه كه سخنران آن مهندس حافظ عبدالكريمي - از اعضاي جوان گروه معماري- بود، ضمن خوش آمد گويي به حضار ،به تشكر و قدراني از هييت اجرايي گروه معماري خانه و هييت مديره ي خانه  فرهنگ پرداخت. مهندس عبدالكريمي سخنراني خود را اينگونه آغاز نمود:
   "از زمان عصر کشاورزی و تمدن، بشر شروع به تخریب پوشش گیاهی نموده است. جنگل زدایی و استفاده از سوخت های فسیلی، باعث کند شدن چرخه ي  بازیافت گازهای کربن دار شده، و این پدیده منجر به کاهش ضخامت لایه ازن و افزایش قطر لایه ي بازتاب کننده انرژی خورشیدی شده است. سالها بی توجهی به روند تغییر چهره کره زمین و پخش آلاینده ها در خاك و هوا، منجر به پدیده گرمایش زمین شده است. در ادامه ی این چرخه زنجیر وار، یخ های قطبی آب شده و این تسلسل عامل ایجاد تغییرات بنیادی در وضعیت آب و هوای زمین می شود.".
وي در ادامه يادآور شد كه، شناخت راه های کنترل مصرف انرژی در ساختمان ها اهميت دارد ، و همچنین لزوم معرفی راهکارهای کاهش مصرف انرژی در  ساختمان ها از ضروریات هر جامعه محسوب مي شود.و گفت:"حدود 60 درصد مصرف انرژی کشور به تامین گرمایش ، سرمایش و روشنایی ساختمان ها اختصاص دارد. بخش عمده ی این انرژی از طریق انرژی های تجدید ناپذیرتامین می شود، که از یک سو منابع انرژي محدود می باشد و از طرفی دیگر اين امر لطمه هاي زیادی به محیط زیست وارد می آورد. بنابراین ، کاهش مصرف انرژی در ساختمان ها ضرورت انكار ناپذيري می شود كه در این راستا اولین گام، تعیین شاخصي جهت اندازه گیری و مقایسه ی انرژی ها ساختماني می باشد. در واقع ممیزی انرژی یک فرآیند همه جانبه در ساخت بنا و شکل گیری آن بر اساس مصرف انرژی کمتر است".
مهندس عبدالكريمي در پايان سخنرانيش به نقش معمار و نيز به معرفي سيستم هاي موفق ميزي محيطي ساختمان پرداخت و گفت:" طراح معمار در صورت رعایت اصول و ضوابط استاندارد در تحقق این هدف کمک شایانی خواهد کرد. تدوین برنامه ریزی ها و استاندارد های خانه سازی در راستای کاهش انتشار کربن و کاهش مصرف انرژی مدت هاست که در کشورهای مختلف آغاز شده است و معرفی سیستم های انرژی با ضریب انتشار کربن پایین در دستور کار سازمان ها و نهاد های متولی مدیریت مصرف انرژی قرار گرفته است. در این راستا دپارتمان انرژی آمریکا و کنسول ساختمان های سبز آن با معرفی سیستم رتبه بندی لید، و موسسه تحقیقات ساختمان در انگلستان با معرفی سیستم بری اَم، استانداردهایی را برای رتبه بندی و کیفیت، مدون کرد که با توجه به گستردگی این سیستم ها، می توان سیستم رتبه بندی لید و بری اَم را موفق ترین روش های ممیزی عملکرد محیطی ساختمان ها در دنیا، معرفی نمود."ارسال دیدگاه

: نام شما
: پست الکترونیک
: دیدگاه
: کد امنیتی

درباره‌ خانه فرهنگ گیلان

در زمستان سال ۱۳۷۷ هسته آغازین موسسه خانه فرهنگ گیلان به همت گروهی از اهل قلم، هنرمندان و فرهنگ‌دوستان گیلانی شکل گرفت و از پاییز سال ۱۳۸۰ فعالیت رسمی خود را آغاز کرد. خانه فرهنگ گیلان با هدف همسو کردن کوشش‌های فردی ...

آمار بازدید کنندگان

بازدیدکنندگان امروز : 585
بازدیدکنندگان ديروز : 1359
بازدیدکنندگان در هفته : 9908
بازدیدکنندگان در ماه : 36494
بازدیدکنندگان در سال : 470034
کل بازدیدکنندگان : 3329698
کاربران آنلاین : 25