گزارش جلسه ی شعر فارسی در تاریخ 91/4/13

گزارش جلسه ي گروه شعر فارسي در خانه ي فرهنگ گيلان:
سه شنبه  91/4/13
زمان 6  تا   8 عصر
گروه شعر فارسي خانه ي فرهنگ گيلان، سي و هفتمين جلسه ي خود از دوره ي جديد را، در مکان تازه ي خانه ي فرهنگ گيلان،  ساعت 6 عصر آغاز کرد. در ابتدا، مزدک پنجه اي هشت شعر از سروده هاي خود را براي نقد قرائت کرد.
از نظر مهدي عبدالله زاده، مؤلف در بعضي از اشعار خود داراي تناقضي بي شکل است، زيرا مؤلف در درجه ي اول سعي بر اين دارد که اتفاقات ِ خاصي را در شيوه ي بيان خود اجرا کند، اما بسيار محافظه  کارانه عمل مي کند. از ديد ِ او تضمين هاي آورده شده در شعر، مانند ِ قطعه اي از اشعار حافظ، شاملو و ... خدمتي به روايت ِ کار نکرده و حذف ِ اين قطعات هم، خللي در روند شعر ايجاد نمي کند. او هم چنين افزود که زبان شعري شاعر به زبان شعري شاعران دهه ي هفتاد شبيه است.
به عقيده ي فرزام حسيني، شعر "عصاي سياه "در بين اشعار خوانده شده، ضعيف ترين شعربود، زيرا زبان يک دستي نداشت و وجود کلمات قصار در شعر، به آن لطمه وارد کرده بود. هم چنين از نظر او هدف شاعردرتمامي اين اشعار، رسيدن به دموکراسي صداهاست، که اين کاردر شعر از "خود بيگانگي" به اوج مي رسد، ماننده صداي پدر، مادر، راوي، متني از باباچاهي و... که  همه،  از ويژگي هاي شعري شاعر است.
از ديد ِ عبا س گلستاني، اين اشعار قابل مقايسه با اشعار دهه ي هفتاد نيستند، زيرا شعرها در آن دهه پيرو رويه ي دشوار نويسي بودند و افزود ، استعاره هاي به کار برده شده در بعضي از اشعار نيز، مستعمل مي باشند. در انتهاي بخش نقد، کوروش رنجبر و آزيتا موسوي به نقاط قوت و ضعف شعر اشاره کردند .
اين نشست با شعر خواني ي مهدي عبدالله زاده، نگين آذر و آزاده بشارتي به پايان خود رسيد.
از حاضرين در جلسه مي توان  از دوستان زير، سيد هاتف وحيد، سينا نعيمي، مزدک پنجه اي، نگين آذر، ابوالقاسم مبرهن، سيامک يحيي زاده، عباس گلستاني، زهرا کاظمي، مهدي عبدالله زاده، فرزام حسيني، آزيتا موسوي، آزاده بشارتي، نگار نجاتي، ميترا هاشمي و کوروش رنجبر و...  نام برد.
                                                                                                     
                                                                                          (با تشکر از نگار نجاتي )

ارسال دیدگاه

: نام شما
: پست الکترونیک
: دیدگاه
: کد امنیتی

درباره‌ی خانه فرهنگ گیلان

خانه‌ی فرهنگ گیلان در راستای گسترش ارتباط با هنرمندان و هنردوستان داخل و خارج از مرزهای ایران و هم‌اندیشی با آنان در بخش‌های مختلف فرهنگی و هنری ، سایت اینترنتی خانه را نسبت به گذشته در سطحی پیش‌رفته‌تر با سازماندهی امور ...

آمار بازدید کنندگان

بازدیدکنندگان امروز : 1295
بازدیدکنندگان ديروز : 849
بازدیدکنندگان در هفته : 7343
بازدیدکنندگان در ماه : 33824
بازدیدکنندگان در سال : 458355
کل بازدیدکنندگان : 2317132
کاربران آنلاین : 39