گزارش رونمايی مجموعه داستان "وقتی نيست " از ساسان رضايی راد

مجموعه داستان "وقتی نيست "نوشتۀ ساسان رضايي راد در تاريخ ٩٥/٤/٢٢ در خانه فرهنگ گيلان با حضور جمعي از نويسندگان و اهالي هنر و ادب رونمايي شد.
این جلسه با خواندن متن ارائه شده‌ی نويسنده توسط نرگس مقدسیان آغاز شد.
" سلام این مختصر از شروع کارم تا کنون است.
از سالهای دور شروع به نوشتن کردم ابتدا از شعر و همین طور نوشته هایی پراکنده . در دهه شصت این امر خیلی بیشتر شد و بیشتر هم داستان بود . در اوایل دهه هفتاد بود که اولین داستانم در نشریه کادح به سر دبیری مرحوم صالحپور چاپ شد. نشریه کادح آن موقع در بین روشنفکران و نویسندگان آن دوره چه در سطح ملی و چه بومی از بیشترین اقبال برخوردار بود. جا دارد در همین جا یاد آقای صالحپور را گرامی بدارم که با روشن نگه داشتن چراغ یک نشریه فرهنگی وزینی چون کادح در آن دوره و همینطور در زمانی دورتر در نشریه بازار دهه چهل،  باعث شد که بسیاری از همین قلم به دستان امروز که نام و آوازه ای برای خود دست و پا کرده اند را برای اولین بار معرفی نماید. به هر حال بعد از چاپ همین داستان به طور مداوم در همین نشریه و نشریات دیگر و همچنین ویژه نامه ها و گاهنامه های آن دوره چاپهای متعددی داشتم که البته بیشتر آنها را هم  به جز دو سه تا ، در هیچ کتابی نیاوردم. البته چاپ اولین کتابم خیلی دیرتر از  آن شروع کارم انجام گرفت . در سال هشتادو سه اولین مجموعه داستانم را با عنوان «پشت سطرهای نامرئی» بیرون دادم که سمت و سوی نگاهم را در آن زمان نشان می داد. توجهم در این کار بیشتر به رسیدن اصل موضوع و حذف توصیفات و توضیحات غیر لازم در داستان بود. در مجموعه بعدی هم با عنوان «لحظه هایی برای هیچ»  وضع به همین منوال بود.داستانها بیشتر کوتاه و عمدتن با طرح پرسشی در اصل موضوع که یافتن جواب به مشارکت خود خواننده واگذار می شد. از این لحاظ من تمام سعیم را کردم که داستان را از حوزه فقط روایت صرف یک طرفه خارج و به روایت دو طرفه نویسنده و خواننده نزدیک نمایم. این مسئله در کتاب نقد و دمکراسی آقای حسین پاینده البته به شکلی انتقادی مورد بحث و بررسی قرار گرفت. سومین کتابم و تا امروز آخرین کارم همین مجموعه داستان  وقتی نیست  می باشد که در همین سال نودو پنج به چاپ رسیده که در معرض دید شما قرار گرفته است. بحث در  مورد آن را به آینده و خوانش شما عزیزان مو کول می نمایم . از توجهتان بسیار سپاسگزارم ."
در ادامه از رضا مدبرنيا دعوت به عمل آمد كه ايشان نيز متن مكتوبي را در باب معرفي نويسنده و آثارشان ارائه دادند. رضا مدبرنيا ،رضايي راد را فردي كم حرف و كم ادعا معرفي كردند و افزودند:هر چند ايشان آثار كمي به چاپ رساندند اما با توجه به نوشتن هاي بسيار تا كتابشان به ارزش اصلي چاپ نرسد،ارائه نمي دهند، مدبرنيا اين امر را مطلوب دانستند.و ادامه دادند :نگاه ساسان رضايي راد نسبت به پديده هاي عيني و ذهني در گفتمان ها از بالاست،به نوعي انحصار اوست.رضا مدبرنيا خاطر نشان كردند كه ساسان رضايي راد چگونه نوشتن را ميداند اما از چه نوشتن با آگاهي فاصله مي گيرد.
در قسمت بعد از حسين نوروزي پور دعوت شد، حسين نوروزي پور متن كتبي خود را براي حضار خواندند.ايشان ساسان رضايي راد را نويسنده ي كوششگر و جدي اي معرفي كردند،كه در اواخر دهه ي پنجاه؛نزديك به شصت روياها و كابوس هاي زندگي را دنبال مي كردند.
حسین نوروزي گفتند: رضايي راد در كتابهاي ارزشمند به چاپ رسانده شان نحوي نگارش را نوآورانه بكار بردند . نوروزي افزود:داستان هاي رضايي راد از آن گونه نوشته هايي است كه بايد چندين بار خواند تا به ريشه هاي آن پي برد،ريشه ها يي كه استحكام و قدرت نويسنده را نمايان مي كند.
در قسمت پاياني جلسه مجموعه ي وقتي نيست توسط آقايان محمود بدر طالعی،فرامرزطالبي ،مهدی رضازاده وجلالی به همراه نویسنده وهمسرشان و با همراهي خانم مقدسيان رونمايي شد.
و ضمن تقدير و تشكر از نويسنده جلسه خاتمه پيدا كرد.
                                                                                      
گزارش از:سارا هادقی


 
 

 

ارسال دیدگاه

: نام شما
: پست الکترونیک
: دیدگاه
: کد امنیتی

درباره‌ خانه فرهنگ گیلان

در زمستان سال ۱۳۷۷ هسته آغازین موسسه خانه فرهنگ گیلان به همت گروهی از اهل قلم، هنرمندان و فرهنگ‌دوستان گیلانی شکل گرفت و از پاییز سال ۱۳۸۰ فعالیت رسمی خود را آغاز کرد. خانه فرهنگ گیلان با هدف همسو کردن کوشش‌های فردی ...

آمار بازدید کنندگان

بازدیدکنندگان امروز : 579
بازدیدکنندگان ديروز : 1359
بازدیدکنندگان در هفته : 9902
بازدیدکنندگان در ماه : 36488
بازدیدکنندگان در سال : 470028
کل بازدیدکنندگان : 3329692
کاربران آنلاین : 30