گزارش رونمایی مجموعه داستان « زرد کادمیوم » نوشتۀ مرسده کسرویعصرسه شنبه ،4 اسفند 94مجموعه داستان" زرد کادمیوم" نوشتۀ مرسده کسروی با حضور جمعی از نویسندگان ودوستداران هنر وادبیات درخانۀ فرهنگ گیلان رونمایی شد.
ابتدا مجید دانش آراسته ،نویسندۀ پیشکسوت گیلانی در خصوص استفاده از سوژه‌های نو و فضاهای بکر در کتاب صحبت کردند.به گفته‌ی ایشان نویسنده صاحب دیدگاههای مهاجم و تجربههای وحشی ست و توانسته با زبانی شسته رفته بیان کند. ایشان به دو داستان "راه "و "اتاق آخری" در این مجموعه اشاره کرد وگفت داستان "راه " به خاطر فضای قهوهخانه که محل روایت این داستان است ،داستانهای من را به ذهن متبادر میکند و در حالی که در ایران قهوهخانه مکانی مردانه و برای اجتماع مردهای طبقهی متوسط جامعه است در داستان "راه" محل اتفاق روایتی شده که زنها آن را رقم میزنند.
سپس جلسه با صحبتهای فرامرزطالبی ادامه پیدا کرد. ایشان با ابراز خشنودی از انتشار مجموعه داستان "زرد کادمیوم" یک بار دیگر به فضاها و موضوعات خاص و نوی داستانها اشاره کردند و از نویسنده خواستند تا کمی دربارهی کتاب صحبت کند. اینکه داستانها مربوط به چه بازهی زمانی هستند و اصلا چهطور نویسنده درگیر نوشتن و چاپ این مجموعه داستان شده؟
نویسندهی "زرد کادمیوم" پس از خوانش داستان "اتاق آخری" از مجموعه داستان زرد کادمیوم اشاره کرد که داستانها در یک بازهی زمانی مشخص و محدود نوشته نشدهاند. بعضی مثل" اتاق آخری "مربوط به سالهای دورتر و بعضی مثل "بازار چینیها" و "محبوبههای شب" از داستانهای اخیر وی هستند.
سپس جناب طالبی دربارهی علاقهی خاص نویسنده به حیات بخشیدن به فضاها و روایتهای مربوط به گذشتهای که مسلما خود شاهد آن نبوده پرسش کردند.
نویسنده در پاسخ با اشاره به حضور بلاشک ناخودآگاه جمعی در روح بشر ازدغدغهی شخصی خودش برای تاباندن نوری به اعماق ناخودآگاه برای کشف و شناخت بیشتر خود و جهان صحبت کرد و علت علاقهمندی به چنین فضاهایی را نقش پررنگ گذشته در زندگی خود بیان کرد.
سپس  موسی علیجانی نویسنده و شاعر و موزیسین گیلانی دربارهی کتاب صحبت کردند و به نظر ایشان فضا و موضوعات داستانهای مجموعهی "زرد کادمیوم" وی را به یاد داستانهای نویسندهی ایتالیایی آلبرتو موراویا میاندازد که به نوعی بر سرگشتگی انسانهای درگیر با جنگ و سنت صحه میگذارند. وی ضمن تحسین از نثر روان داستانها آنها را به لحاظ سبک و سوژه داستانهایی بسیار خواندنی توصیف کرد.
پس از اتمام صحبتهای موسی علیجانی، پرویز فکرآزاد از"بهرامیان" مهمان تاجیک جلسه دعوت به صحبت کردند. ایشان ضمن تشکر و ابراز خشنودی از حضور در جلسهی رونمایی کتاب عنوان نمود که دو کشور همسایهی ایران و تاجیکستان به علت نیای مشترک خود پتانسیل بالایی جهت تبادل فرهنگی دارند و وی خود را مفتخر به رساندن پیام دوستی فرهنگی به کشورش میداند. وی ضمن اشاره به پیشینهی سنگین فرهنگی ایران ابراز امیدواری کرد که بتواند با الگوبرداری از بافت فرهنگی اجتماعات فرهنگی شهررشت در کشور خود پایهگذار چنین اجتماعاتی باشد.
سپس جناب طالبی از حاضرین دعوت کردند که سوالهای خود را با نویسندهی کتاب در میان بگذارند که چند نفری از حاضران صحبت کردند.
در پایان برگزارکنندگان جلسه مدعوین را جهت دریافت کتاب و پذیرایی دعوت نمودند و جلسه با پیانو نوازی غزل مسیحا و فریناز طهیری به پایان رسید.
ارسال دیدگاه

: نام شما
: پست الکترونیک
: دیدگاه
: کد امنیتی

درباره‌ خانه فرهنگ گیلان

در زمستان سال ۱۳۷۷ هسته آغازین موسسه خانه فرهنگ گیلان به همت گروهی از اهل قلم، هنرمندان و فرهنگ‌دوستان گیلانی شکل گرفت و از پاییز سال ۱۳۸۰ فعالیت رسمی خود را آغاز کرد. خانه فرهنگ گیلان با هدف همسو کردن کوشش‌های فردی ...

آمار بازدید کنندگان

بازدیدکنندگان امروز : 607
بازدیدکنندگان ديروز : 1359
بازدیدکنندگان در هفته : 9930
بازدیدکنندگان در ماه : 36516
بازدیدکنندگان در سال : 470056
کل بازدیدکنندگان : 3329720
کاربران آنلاین : 28