گزارش نقد و بررسی مجموعه شعر « بدون شما این شعر نقص دارد »

در خانۀ فرهنگ گیلان برگزار شد:
نقد کتاب مجموعه شعرِ
                          " بدون شما این شعر نقص دارد "
                                                           از: عباس گلستانی
   " بدون شما این شعر نقص دارد " عنوان مجموعه شعری از عباس گلستانی است که در گروه شعر فارسیِ خانه‌ی فرهنگ گیلان  در روز یکشنبه 93/11/12 مورد نقد و بررسی قرار گرفت.
  نیمۀ اول جلسه که در ساعت 5.5 عصر با مدیریت مزدک پنجه ای، شاعر و عضو گروه اداره می شد، با ارائه آراء  نخستین منتقد جلسه، دکتر سینا جهاندیده آغاز شد. وی در بیانات خود اظهار داشت که مقایسۀ دومجموعه قبلی و فعلی شاعر نشان می دهد که اشعار کتاب دوم با عنوان " بدون شما این شعر نقص دارد" بسیار قوی تر از کتاب اولی است. در مجموعه اول خوانندۀ کتاب اعتراض می بیند، اما در شعرهای کتاب دوم   با نوعی تولرانس و مدارا مواجه می شوید که شعر را خالی از ایدئولوژی می کند وبرخوردش با خوانندۀ خودمانی می شود. جهاندیده افزود که ابهام در شعر گلستانی از نوع سهل ممتنع است و بر خلاف مجموعه اول " ما قراری داشتیم  "، از تصاویر هندسی فاصله می گیرد وبه سوی مفهوم آفرینی حرکت می کند. دکتر جهاندیده در بخش آسیب شناسی شعر افزود که تعدادی از شعرهای این کتاب به روش استدلالی سروده شده اند که آنها را از شعریت مجموعه دور می کنند و شاعر باید از زبان خطی که در بعضی از شعرها بهره برده فاصله بگیرد تا به مفهوم حجمی شعر آسیب وارد نشود، زیرا روایت استدلالی سبب می شود که شعر بیش از یک بار خوانده نشود.
  دومین منتقد جلسه، ستار جانعلی پور بود که به علت فرصت کم نتوانست دریافت خود از اشعار کتاب را به روشنی به مخاطبین خود منتقل کند و بیشتر در حوزۀ ضعف های شعر پرداخت و کمتر به نقاط قوت شعر اشاره کرد و افزود که پاشنۀ آشیل شعر ساختار این مجموعه است تا شاعر نتواند در اجرای بعضی از اشعار موفق عمل کند. وی شعرهای این کتاب را به دوگروه خوب و بد تقسیم کرد.
  در نیمۀ دوم جلسه که بعد از اندکی استراحت و پذیرایی شروع به کار کرد، وقت بیشتر ی به پرسش و پاسخ بین حاضران و منتقدان اختصاص یافت، گروهی اشعار کتاب را عالی و گروهی دیگر مجموعه راحاوی تعدادی اشعار ضعیف هم معرفی کردند.
  از حاضران در جلسه  که خیلی کوتاه به نقدو بررسی این مجموعه پرداختند می توان به مزدک پنچه ای، پیمان نوری، پورعبدالله، خوشه چین، دکتر سپهری و محمود نیکویه اشاره کرد و دوستانی مانند لیلا پور کریمی، کورش جوانروح، خانم اکبرزاده و خانم شالکویی، به علت نبود وقت فرصت ارائه نقد مکتوب خود را نیافتند. در پایان، عباس گلستانی، شاعر مجموعه، ضمن تشکر از منتقدان و حاضران در جلسه، دریافت آراء ارائه شده در جلسه را کسب تجربه تلقی کرده و اظهار داشت که حرف های گفته شده حتما در کارهای بعدیِ او تاثیر خواهد گذاشت.
                                                                                                      


 

ارسال دیدگاه

: نام شما
: پست الکترونیک
: دیدگاه
: کد امنیتی

درباره‌ خانه فرهنگ گیلان

در زمستان سال ۱۳۷۷ هسته آغازین موسسه خانه فرهنگ گیلان به همت گروهی از اهل قلم، هنرمندان و فرهنگ‌دوستان گیلانی شکل گرفت و از پاییز سال ۱۳۸۰ فعالیت رسمی خود را آغاز کرد. خانه فرهنگ گیلان با هدف همسو کردن کوشش‌های فردی ...

آمار بازدید کنندگان

بازدیدکنندگان امروز : 55
بازدیدکنندگان ديروز : 1563
بازدیدکنندگان در هفته : 10114
بازدیدکنندگان در ماه : 37228
بازدیدکنندگان در سال : 469324
کل بازدیدکنندگان : 3330731
کاربران آنلاین : 35