گزارش همايش" استفاده بهينه از گياهان در طراحی فضای سبز شهری"


در روز چهارشنبه 10 شهريور1395همايشي با عنوان" استفاده بهينه از گياهان در طراحي فضاي سبز شهري" با سخنراني دكتر سيد علي الهي نيا، استاد تمام دانشگاه گيلان، با همکاري گروه معماري خانه فرهنگ گيلان و گروه تخصصي معماري سازمان نظام مهندسي ساختمان گيلان در سالن اجتماعات اين سازمان برگزار شد.
در اين همايش ابتدا دکتر محمدمهدي رئيس سميعي، رئيس گروه معماري خانه فرهنگ گيلان و از اساتيد پيشکسوت معماري ضمن خير مقدم با اشاره به علل کم توجهي به فضاي سبز و ريشه هاي آن در تاريخ معماري و شهرسازي گفت : از نيمه دوم قرن نوزدهم با شکل گيري و توسعه افکار مارکسيستي گرايش به طبيعت نوعي واپس گرايي و توجه به صنعت از مصاديق پيشرفت محسوب مي شد.اين جريان در دوران مدرنيسم همچنان ادامه دشته تا اينكه در سال 1935خانه آبشار توسط فرانك لويد رايت در پنسيلوانيا طراحي شد كه با وجود مدرن بودن همساز با طبيعت بود.اما اين گرايش به معماري نيز دوام چنداني نداشته است .
وي ادامه داد: گرايش به معماري سبز و پايدار ازاواخر نيمه دوم قرن بيستم آغاز شده است. در اين نوع از معماري، طبيعت بر ساير عوامل برتري دارد.
دکتر رئيس سميعي با تاکيد بر لزوم تغيير در فضاي سبز شهري گفت: متاسفانه امروزه در شهر و کشور شاهد استفاده از گياهان و درختاني در فضاي سبز هستيم که پايدار نبوده و به دليل آسيب پذير بودن از ارزش چنداني برخوردار نيستند.
سپس دکتر سيد علي الهي نيا، استاد تمام دانشگاه گيلان در رشته گياه پزشکي ( بيماري شناسي گياهي) با ارائه نمونه هاي موجود در سطح شهر و کشور به مقايسه چگونگي استفاده ازدرختان در شهرهاي ايران وساير کشورها پرداخت.وي با شرح فاصله كشت درختان،ريشه هاي درختان ،نوع درختان ، ترتيب رنگ بندي برگ ها در فصول مختلف سال و ...مثال هاي ارزنده اي زدند
دکتر الهي نيا ، ضمن اشاره به عدم توجه طراحان فضاي شهري و نهادهاي مرتبط با اين حوزه در استفاده اصولي از گياهان در فضاهاي مختلف ، همچنين بي توجهي به رعايت اصل پايداري در فضاي سبز شهري ، به ارائه راهکارهايي در استفاده از گياهان و درختان مناسب براي طراحي فضاي شهري متناسب با اقليم و معماري وضع موجود شهر پرداخت.
در پايان، آقاي مهندس مهرداد کاظمي آسيابر، رييس گروه تخصصي معماري و نائب رييس سازمان ،ضمن تشکر از مهندسين شرکت کننده و مدعوين و اعضاي گروه تخصصي معماري ، هيات مديره سازمان ،گروه معماري خانه فرهنگ و همچنين آقاي دکتر الهي نيا،آمادگي سازمان را براي انجام همايش هاي علمي در زمينه هاي ديگر معماري اعلام نمودند.
  گفتني است دکتر سيد علي الهي نيا، استاد تمام دانشگاه گيلان است. وي در سال 1327 در رامسر متولد شد و پس از گذراندن دوره هاي کارشناسي و کارشناسي ارشد در رشته گياه پزشکي در دانشگاه شهيد چمران اهواز و دوره دکتري در رشته گياه پزشکي در کشور انگلستان به تدريس و تحقيق در دانشگاه هاي ايران و خارج از کشور مشغول شد. وي چندين بار به عنوان استاد نمونه دانشگاه ، پژوهشگر برتر و ...  انتخاب شد و کتاب ها و مقالات متعددي در حوزه گياه پزشکي تاليف نموده است.
 
 

ارسال دیدگاه

: نام شما
: پست الکترونیک
: دیدگاه
: کد امنیتی

درباره‌ خانه فرهنگ گیلان

در زمستان سال ۱۳۷۷ هسته آغازین موسسه خانه فرهنگ گیلان به همت گروهی از اهل قلم، هنرمندان و فرهنگ‌دوستان گیلانی شکل گرفت و از پاییز سال ۱۳۸۰ فعالیت رسمی خود را آغاز کرد. خانه فرهنگ گیلان با هدف همسو کردن کوشش‌های فردی ...

آمار بازدید کنندگان

بازدیدکنندگان امروز : 632
بازدیدکنندگان ديروز : 1359
بازدیدکنندگان در هفته : 9955
بازدیدکنندگان در ماه : 36541
بازدیدکنندگان در سال : 470081
کل بازدیدکنندگان : 3329745
کاربران آنلاین : 25