گزارش همايش" استفاده بهينه از گياهان در طراحی فضای سبز شهری"


در روز چهارشنبه 10 شهريور1395همايشي با عنوان" استفاده بهينه از گياهان در طراحي فضاي سبز شهري" با سخنراني دكتر سيد علي الهي نيا، استاد تمام دانشگاه گيلان، با همکاري گروه معماري خانه فرهنگ گيلان و گروه تخصصي معماري سازمان نظام مهندسي ساختمان گيلان در سالن اجتماعات اين سازمان برگزار شد.
در اين همايش ابتدا دکتر محمدمهدي رئيس سميعي، رئيس گروه معماري خانه فرهنگ گيلان و از اساتيد پيشکسوت معماري ضمن خير مقدم با اشاره به علل کم توجهي به فضاي سبز و ريشه هاي آن در تاريخ معماري و شهرسازي گفت : از نيمه دوم قرن نوزدهم با شکل گيري و توسعه افکار مارکسيستي گرايش به طبيعت نوعي واپس گرايي و توجه به صنعت از مصاديق پيشرفت محسوب مي شد.اين جريان در دوران مدرنيسم همچنان ادامه دشته تا اينكه در سال 1935خانه آبشار توسط فرانك لويد رايت در پنسيلوانيا طراحي شد كه با وجود مدرن بودن همساز با طبيعت بود.اما اين گرايش به معماري نيز دوام چنداني نداشته است .
وي ادامه داد: گرايش به معماري سبز و پايدار ازاواخر نيمه دوم قرن بيستم آغاز شده است. در اين نوع از معماري، طبيعت بر ساير عوامل برتري دارد.
دکتر رئيس سميعي با تاکيد بر لزوم تغيير در فضاي سبز شهري گفت: متاسفانه امروزه در شهر و کشور شاهد استفاده از گياهان و درختاني در فضاي سبز هستيم که پايدار نبوده و به دليل آسيب پذير بودن از ارزش چنداني برخوردار نيستند.
سپس دکتر سيد علي الهي نيا، استاد تمام دانشگاه گيلان در رشته گياه پزشکي ( بيماري شناسي گياهي) با ارائه نمونه هاي موجود در سطح شهر و کشور به مقايسه چگونگي استفاده ازدرختان در شهرهاي ايران وساير کشورها پرداخت.وي با شرح فاصله كشت درختان،ريشه هاي درختان ،نوع درختان ، ترتيب رنگ بندي برگ ها در فصول مختلف سال و ...مثال هاي ارزنده اي زدند
دکتر الهي نيا ، ضمن اشاره به عدم توجه طراحان فضاي شهري و نهادهاي مرتبط با اين حوزه در استفاده اصولي از گياهان در فضاهاي مختلف ، همچنين بي توجهي به رعايت اصل پايداري در فضاي سبز شهري ، به ارائه راهکارهايي در استفاده از گياهان و درختان مناسب براي طراحي فضاي شهري متناسب با اقليم و معماري وضع موجود شهر پرداخت.
در پايان، آقاي مهندس مهرداد کاظمي آسيابر، رييس گروه تخصصي معماري و نائب رييس سازمان ،ضمن تشکر از مهندسين شرکت کننده و مدعوين و اعضاي گروه تخصصي معماري ، هيات مديره سازمان ،گروه معماري خانه فرهنگ و همچنين آقاي دکتر الهي نيا،آمادگي سازمان را براي انجام همايش هاي علمي در زمينه هاي ديگر معماري اعلام نمودند.
  گفتني است دکتر سيد علي الهي نيا، استاد تمام دانشگاه گيلان است. وي در سال 1327 در رامسر متولد شد و پس از گذراندن دوره هاي کارشناسي و کارشناسي ارشد در رشته گياه پزشکي در دانشگاه شهيد چمران اهواز و دوره دکتري در رشته گياه پزشکي در کشور انگلستان به تدريس و تحقيق در دانشگاه هاي ايران و خارج از کشور مشغول شد. وي چندين بار به عنوان استاد نمونه دانشگاه ، پژوهشگر برتر و ...  انتخاب شد و کتاب ها و مقالات متعددي در حوزه گياه پزشکي تاليف نموده است.
 
 

ارسال دیدگاه

: نام شما
: پست الکترونیک
: دیدگاه
: کد امنیتی

درباره‌ی خانه فرهنگ گیلان

خانه‌ی فرهنگ گیلان در راستای گسترش ارتباط با هنرمندان و هنردوستان داخل و خارج از مرزهای ایران و هم‌اندیشی با آنان در بخش‌های مختلف فرهنگی و هنری ، سایت اینترنتی خانه را نسبت به گذشته در سطحی پیش‌رفته‌تر با سازماندهی امور ...

آمار بازدید کنندگان

بازدیدکنندگان امروز : 449
بازدیدکنندگان ديروز : 724
بازدیدکنندگان در هفته : 8067
بازدیدکنندگان در ماه : 34235
بازدیدکنندگان در سال : 459033
کل بازدیدکنندگان : 2313838
کاربران آنلاین : 40