گزارش کارگاه شعر گیلکی در تاریخ 91/11/9

جلسه دویست و سی و یکم کارگاه شعر گیلکی خانه فرهنگ گیلان در تاریخ 91/11/9 در مکان خانه فرهنگ تشکیل شد.اجرای این هفته بر عهده لیلا پور کریمی بود.
در این جلسه چهار شعر مورد نقد و بررسی قرار گرفت که زهرا پورکار به عنوان اولین شاعر ،شعر خود را برای حضار قرائت کرد و بعد از ایشان لیلا پورکریمی کار جهت نقد ارائه کرد:
روشنی بو ایه
زمین کشه جا
گرا خوردن دره ایتا "سر"
        بادمیان
نانم می مار
چره بی تابیا دره!
گلستانی شعر را به دو بخش تقسیم کرد و معتقد بود تا – باد میان – شعر دارای یک درون معنائی بسیار زیباست و از آن به بعد دچار یک برون معنائی می شود که به کار لطمه زده است.آلیانی شعر را دارای یک پیچیدگی دانست که دارای مطلع بسیار زیباست.نوری معتقد بود که نقد شکافتن زیبائی های یک اثر است و شعر کوتاه مسئولیت سنگینی را برعهده شاعر می گذارد و این شعر یک فضای امید را منتقل می کند که نقش زمین در اینجا مبهم است .مینا علیپور معتقد بود روشنی بوی تولد می دهد و کار دارای اندوه نیست .کارگر شعر را زیبا عنوان کرد و معتقد بود وقتی بوی روشنی از زمین که مظهر زایش است می آید یک شعر سرشار از امید است.
عباس احمدی سومین شاعری بود که شعر جهت نقد خواند
هیزارتا چوم بوبو بوم
تی دونه چوم پاستن ره
هنده کم باورده بوم
اونا ده خودا دانه
تی نیده دیل دورون
چی خبر بو
الانم می کهنه دیل کهنه زخمان
وقتی به سوج ایه
یاد تی خنجر دکفم
می کهنه زخم سوج
شیرینا به.
گلستانی شعر را معنا محور و دارای ترکیب های زیبا دانست که فاقد ترکیب جدید است.آلیانی معتقد بود که شعر هنر چندانی نداراو فاقد موسیقی درونی است ولی ترکیبات ملموسی دارد.جکتاجی شعر آقای احمدی را روراست و صادق خواند که در چهار خط اول ضربه خود را زده است.عباسی معتقد بود زبان شعری آقای احمدی ساده و عاطفی و توصیفی استکه لذت بخش است.پیمان نوری بر این نظر بود که احمدی در حوزه زبان شعری فعالیت نمی کندو اشعار ایشان را فقط باید تفسیر کرد نه نقد. پورکریمی در مورد این شعر گفت که چون شعر ساده است مخاطب دچار چند معنائی نمی شود.
پوراحمد جکتاجی آخرین شاعری بود که اثر خود را جهت نقد ارائه کرد:
چی قراری بنا بیم!
هر وقت تی فکراشم
می دوخال مو
توشکه بزنم
تو،اما
    هر وقت می فکرا شی
لب سر خنده بینشانی
هساکی
دینی من دورشین باموکم
تی خانده خانده همه جا دیپیچست.
هوشنگ عباسی در مورد این شعر گفت که شعر خیلی ساده است و چند سطر اول نثر است.زهرا پورکار این شعر را یک اثر ساده ولی با مفهومی عمیق دانست.مینا علیپور معتقد بود که پایان بندی شعر قوی است.
جلسه ساعت 20 پایان یافت .
همچنین یاد آور می شود که جلسه آینده که دو هفته دیگر برگزار می شود گروه اختصاص به نقد و بررسی کتاب "پاماله" اثر عباس احمدی دارد.

تهیه گزارش از فرزین کارگر

ارسال دیدگاه

: نام شما
: پست الکترونیک
: دیدگاه
: کد امنیتی

درباره‌ خانه فرهنگ گیلان

در زمستان سال ۱۳۷۷ هسته آغازین موسسه خانه فرهنگ گیلان به همت گروهی از اهل قلم، هنرمندان و فرهنگ‌دوستان گیلانی شکل گرفت و از پاییز سال ۱۳۸۰ فعالیت رسمی خود را آغاز کرد. خانه فرهنگ گیلان با هدف همسو کردن کوشش‌های فردی ...

آمار بازدید کنندگان

بازدیدکنندگان امروز : 196
بازدیدکنندگان ديروز : 1563
بازدیدکنندگان در هفته : 10255
بازدیدکنندگان در ماه : 37369
بازدیدکنندگان در سال : 469465
کل بازدیدکنندگان : 3330872
کاربران آنلاین : 35