گزارش کارگاه شعر گیلکی در تاریخ 92/1/19

جلسه 235 گروه شعر گیلکی خانه فرهنگ گیلان در تاریخ 92/1/19 ساعت 5 عصر در مکان خانه و با حضور اعضای گروه اتشکیل شد.این جلسه اولین نشست سال 92 گروه  و اجرای آن بر عهده لیلا پورکریمی  بود . ابتدای جلسه با خوش و بش های نوروزی و تبریک سال نو همراه بود و پس از مرور اخبار فرهنگی منصور رفیعی اولین شاعری بود که سه کار کوتاه جهت نقد برای گروه خواند که در زیر به خواندن یکی از سه کار ایشان می پردازیم:
"چوم اشک"
لخت درخت
چی چینی خوما
لو دیهه
بیگیفته دیل
چوم اشکا
عباس گلستانی در ابتدا معتقد بود که وظیفه شعر این نیست که چیزی را مستدل کند و اشعار با شعر امروز خیلی فاصله دارند.هادی سلیمی در شعر اول جا بجائی در دوسطر پایانی را پیشنهاد داد و شعر دوم را تکیه کرده به قافیه دانست که ارتباط ارگانیک بین دو قسمت شعر وجود نداردوشعر سوم را گنگ خواند. به اعتقاد جلیل پور شعر اول بیشتر به خبر نزدیک بود.در نهایت پورکریمی ساختار رسمی و همخوانی زبانی خوبی برای سه اثر قائل نبودو به کوچه بازاری بودن کارها اعتقاد داشت.
الهام کیانپور دومین نفری بود که شعر زیر را برای گروه خواند و به نقد گذاشت:
باهار کی خو سایه یا
واشاد،تی هیست چوم جیر
آسمان
کشا گیفت ترا
باد،بودووست
تسک نوگفته حرفان مئن...
سیامک یحیی زاده گفت که زبان شعر نمی گذارد که منظور بیان شود .جکتاجی شعر را شعر لطیفی خواند و اعتقاد داشت که فعل (واشاد) بهتر است در انتهای سطر اول قرار بگیردو بجای حرفان گبان بهتر است.گلستانی شعر را دارای نگاهی ضد بهارانه دانست و در ادامه گفت بهتر است شاعر از ارجاع موقعیتی و ادبی و زبانی را که شاعر انتخاب می کند متوازن باشد .زبان خوب ارائه شده است ولی توازن خوبی ندارد.ابوالقاسم جلیل پور شعر را بسیار زیبا توصیف کردو معتقد بود مثل همه کارهای الهام کیانپور دلنشین است .مینا علیپور شعر را دلنشین دانسته و معتقد بود تک تک کلمات طبق قانون کنار هم قرار گرفته اند اما از نظر عاطفی نتوانسته برداشتی از شعر داشته باشدکه شاید دلیل اش تضاد معنائی موجود در اول و آخر شعر باشد. آذر مرادی شعر را الک شده عنوان کرده که پایان بندی زیبائی دارد.
جلسه ساعت 20 به کار خود پایان داد . جلسه بعدی گروه در تاریخ 92/2/2 روز دوشنبه ساعت 17 در مکان خانه فرهنگ گیلان برگزار می شود .

تهیه گزارش از :فرزین کارگر

ارسال دیدگاه

: نام شما
: پست الکترونیک
: دیدگاه
: کد امنیتی

درباره‌ خانه فرهنگ گیلان

در زمستان سال ۱۳۷۷ هسته آغازین موسسه خانه فرهنگ گیلان به همت گروهی از اهل قلم، هنرمندان و فرهنگ‌دوستان گیلانی شکل گرفت و از پاییز سال ۱۳۸۰ فعالیت رسمی خود را آغاز کرد. خانه فرهنگ گیلان با هدف همسو کردن کوشش‌های فردی ...

آمار بازدید کنندگان

بازدیدکنندگان امروز : 557
بازدیدکنندگان ديروز : 1359
بازدیدکنندگان در هفته : 9880
بازدیدکنندگان در ماه : 36466
بازدیدکنندگان در سال : 470006
کل بازدیدکنندگان : 3329670
کاربران آنلاین : 26