یادبود زنده‌یاد استاد حسین اصلانی، آهنگساز معاصر و موسیقیدان پیشروی ایران


یکشنبه، ۲۷ بهمن، ساعت ۱۷، یادبود زنده‌یاد استاد حسین اصلانی، آهنگساز معاصر و موسیقیدان پیشروی ایران همراه با جمعی از فرهنگ‌‌دوستان و با سخنرانی محمدرضا اصلانی، علی احمدی‌فر و پیمان برنجی در خانه‌ی فرهنگ گیلان برگزار شد.
در این مراسم ابتدا محمدرضا اصلانی گفت: «او بدون آنکه نقاشی یا گرافیک یاد گرفته باشد و یا در موزه‌ای کمپوزیسیون نقاشی دیده باشد، عکس‌هایش کمپوزیسیون داشتند و فقط یادگاری نیستند. فقط اشتیاق عکاسی نبود، اشتیاق برای ماندگاری دیگران بود و ذات اخلاقی‌اش همین بود، توجه به آرمان‌خواهی و ماندگاری آنچه ناپایدار می‌تواند باشد. امید به جهانی که رشد می‌یابد. او از یک زندگی ساده‌ی مردم معمولی که هیچگاه نفی‌اش نکرد و همیشه به آن افتخار می‌کرد- حتی در کتابی که درباره‌اش چاپ شده با افتخار از آن زندگی سخت معمولی سخن می‌گوید-، او از این سطح خودش را به یک سطح خلاقه‌ی هنری رساند و این برای جاه‌طلبی نبود، بلکه امر اخلاقی بود.»
در ادامه از پیمان برنجی، نویسنده‌ی کتاب حسین اصلانی دعوت به عمل آمد تا درباره‌ی ایشان حرف بزند. امید به زندگی تا روزهای آخر عمر پُربرکتش رشک¬برانگیز بود و در نیویورک به جوانان و بزرگسالان درس پیانو و موسیقی می‌داد. آهنگ‌هایش برای آقای محمد نوری را خیلی دوست داشت و با غرور از آنها یاد می‌کرد و از مظالمی که در گذشته به او شده بود، با بی‌اعتنایی عبور می‌کرد. مثلاً ترانه‌ی کالت بیا بار سفر بندیم از این دشت که در قدیم منتشر شد، از تنظیمات مدرن استاد اصلانی بود؛ اما در هیچ کجا نام او به عنوان تنظیم‌کننده‌ی اثر ذکر نشده است.
در ادامه‌ی‌ این برنامه علی احمدی‌فر، مدرس موسیقی چند کلمه‌ای درباره‌ی این موسیقیدان برجسته صحبت کرد و بیان داشت: «آثار ایشان به دو بخش تقسیم می‌شود: موسیقی پاپ که در دست جوانان امروز بسیار سطحی شده است و بخش دیگر موسیقی کلاسیک مدرن یا موسیقی معاصر. سالها طول خواهد کشید که جای ایشان در موسیقی معاصر مشخص شود. من وقتی به ایشان گفتم موسیقی شما مانند موسیقی واروژان است، گفتند ایشان شاگرد من بوده است. شاگردانی که پرورش دادند، هیچگاه نامی از او نبردند و یا اگر بردند، من نشنیده‌ام. هدف ایشان موسیقی کلاسیک بود نه پاپ، ولی چون افق دید بالاتری در ذهن داشتند، تأثیر بسیاری بر موسیقی دهه‌ی چهل گذاشتند.»
گزارش از: ماهان سیارمنش


 

ارسال دیدگاه

: نام شما
: پست الکترونیک
: دیدگاه
: کد امنیتی

درباره‌ خانه فرهنگ گیلان

در زمستان سال ۱۳۷۷ هسته آغازین موسسه خانه فرهنگ گیلان به همت گروهی از اهل قلم، هنرمندان و فرهنگ‌دوستان گیلانی شکل گرفت و از پاییز سال ۱۳۸۰ فعالیت رسمی خود را آغاز کرد. خانه فرهنگ گیلان با هدف همسو کردن کوشش‌های فردی ...

آمار بازدید کنندگان

بازدیدکنندگان امروز : 1969
بازدیدکنندگان ديروز : 1001
بازدیدکنندگان در هفته : 11841
بازدیدکنندگان در ماه : 46140
بازدیدکنندگان در سال : 452831
کل بازدیدکنندگان : 2734602
کاربران آنلاین : 8